Yunanistan
Giriş Tarihi : 18-08-2021 13:56   Güncelleme : 18-08-2021 13:56

'Afgan göçmenler için Türkiye'ye daha fazla destek verelim'

'Afgan göçmenler için Türkiye'ye daha fazla destek verelim'

Göç Bakanı Notis Mitarakis, Afganistan kaynaklı sığınmacı krizini önlemek için AB'nin Türkiye’ye daha fazla yardım etmesini önerdi.

Bakan Mitarakis, yaptığı açıklamada, AB’nin 2015 yılında yaşanan sığınmacı akınına benzer bir krizle başa çıkamayacağını, bu nedenle insanların Afganistan’da şiddetlenen ihtilaftan kaçmalarını önleyebilmek için harekete geçilmesi gerektiğini söyledi.

“AB bir kez daha yaşanacak büyük bir göçmen krizine hazır değil” diyen bakan Mitarakis, Avrupa Birliği’nin böyle bir krizle başa çıkma kapasitesine sahip olmadığını vurguladı.

Mitarakis, sayıları artan Afgan göçmenlerin Türkiye üzerinde oluşturduğu baskıyı hafifletebilmek için de Ankara’ya daha fazla yardım teklif edilmesi gerektiğini söyledi.

AVUSTURYA DA TÜRKİYE’Yİ İŞARET ETMİŞTİ

Bu arada Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, geçen ay Alman Bild gazetesine verdiği mülakatta "Eğer insanlar kaçmak zorundalarsa, herkesin Avusturya, Almanya ya da İsveç'e gelmesindense, Türkiye gibi komşu ülkeleri ya da Afganistan'ın güvenli bölgelerini kesinlikle daha doğru yer olarak görüyorum" görüşünü aktarmıştı.

Açıklamaları Türkiye’de büyük yankı uyandıran ve sert tepkiye yol açan Kurz ayrıca sığınmacıları geldikleri ülkelere geri gönderme imkanı bulunmuyorsa, AB üyesi olmayan ülkelere iade etme imkanının yaratılması gerektiğini savunmuştu.

Yunanistan, Almanya, Hollanda, Avusturya, Belçika ve Danimarka ile birlikte geçen hafta AB Komisyonu'na gönderdikleri mektupla, Afganistan’da şiddetlenen çatışmalara rağmen, Avrupa’da iltica talepleri kabul edilmeyen Afganların ülkelerine sınır dışı edilmeleri uygulamasının sürmesi gerektiğini savunmuştu.

LMLM