Yunanistan
Giriş Tarihi : 29-07-2021 10:28   Güncelleme : 29-07-2021 10:31

Emirzade camii- Halkida

Eğriboz-Evia adasının başkenti Halkida'da bulunan Emirzade camiinin hali.

Emirzade camii- Halkida
Emir Zade Camii, Halkida veya o yıllardaki adıyla Eğriboz'da Osmanlı yönetimi sırasında inşa edilen camilerden biridir. Halkida'yı ziyaret eden Türk seyyah Evliya Çelebi, “Egrimpoz kalesinde on bir Türk mahallesi ve Müslüman müminlerin on bir camisi var” diyor.
Emir Zade Camii neredeyse bozulmamış olarak ayaktadır. Öne çıkan bir konumda, yüksek noktalı bir merkez meydanı, günümüzün Kotsou Caddesi'ndeki Fallen Soldiers, Osmanlı döneminin ilk yıllarında, yani 15. yüzyılın sonunda inşa edilmiştir. Adı, oğlu Amir'in camisi olan Emir (Emir) ve Zade (oğul) kelimelerinden gelmektedir.
Dört imikonya üzerine oturan, içten yarım küre, dıştan sekizgen bir kubbeyle örtülü dikdörtgen bir odadan ibarettir. Batı tarafında sütunlar galerisi, revak, yarım küre kalott ile çatılı. Güneybatı tarafında, sadece kare kaidesinin ayakta kaldığı silindirik minare yer almaktadır. Minare ve revak, Andre Couchaud 1843'ün suluboyasına göre 19. yüzyılın ortalarına kadar hayatta kaldı.
Anıtsal giriş çerçevesi, Arapça yazıtlı mermer levhalar, “buraya barış içinde girin ve Panteleimon Tanrı adına ölümsüz olacak” yazılıdır. Yan duvarlarda birbirine paralel iki sıra pencere ve kubbeye açılan sekiz küçük pencere caminin içini aydınlatmaktadır. İçeride mihrabın doğu nişi, özgün dekorla renk izlerinin kaldığı yerde oluşturulmuştur. Apsisi taçlandıran, muhtemelen Arapça Kuran'dan alıntılar içeren iki mermer levha.
Halkida camii, Yunanistan ve Balkanlar'daki çoğu gibi, monotroulou camisinin basit mimari tarzına aittir.
Karşısında aynı dönemde Halil'in heybetli çeşmesi korunmuştur. Evliya Çelebi'nin de bahsettiği Osmanlı döneminde yapılmış on dokuz çeşmeden biridir. Özenle işlenmiş Arap sanatı ile süslenmiş çeşme, yazıtlar taşımaktadır.
Bugün vaaz vermek için anıt cami modern şehre hakimdir ve o dönemin bir sembolüdür. 1950'lerin sonlarından bu yana bina kademeli olarak restore edildi, 1970'den 1973'e kadar olan dönemde Restorasyon Dairesi'nin bir çalışmasına göre restorasyon çalışmaları yapıldı.