Avrupa
Giriş Tarihi : 19-07-2021 12:48   Güncelleme : 19-07-2021 12:48

Batı Avrupa'da can kaybı 183'e yükseldi

Batı Avrupa'da can kaybı 183'e yükseldi

Batı Avrupa'da etkili olan şiddetli yağış sebebiyle meydana gelen sel ve toprak kayması sonucu yaşamını yitirenlerin sayısı 183'e yükseldi.

Almanya
Almanya’nın batısındaki Rheinland-Pfalz ve Kuzey-Ren Vestfalya eyaletlerindeki can kaybı 156'ya çıktı. Koblenz polisinden yapılan açıklamada, sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısının Rheinland-Pfalz eyaletinde 110'a yükseldiği belirtildi. Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinde ise can kaybının 46 olduğu ifade edildi.


Erftstadt'a bağlı Bessem bölgesinde araçlar su taşkınları yaşanan heyelan nedeniyle ters döndüDPA
Açıklamada, 600'den fazla kişinin de yaralandığı, kayıpları arama kurtarma çalışmalarının ise devam ettiği kaydedildi.


Almanya'nın Schuld bölgesinde su taşkınıAP
Bu arada, İtfaiye Birliğinden (VdF) yapılan açıklamada, Kuzey Ren Vestfalya’da sel felaketinde hayatını kaybedenler arasında 4 itfaiyecinin olduğu bildirildi.


Almanya'nın Altenahr bölgesinde sel felaketiDPA
Selin etkili olduğu bölgelerde arama kurtarma faaliyetleri sürerken, suyun çekildiği yerlerde enkaz kaldırma ve temizlik çalışmalarına başlandı.

Batı Avrupa'da yaşanan sel felaketleri iklim krizinin bir sonucu mu?
Merkel: Sel tehlikesi devam ediyor
Yaşanan sel felaketiyle ilgili konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel "Korkarım ki daha kötüsü henüz yaşanmadı" diyerek tehlikenin devam ettiği değerlendirmesinde bulundu.

Almanya Cumhurbaşkanı da sel felaketleriyle ilgili yaptığı açıklamada küresel iklim değişikliğiyle mücadele çağrısında bulundu.
Alman basınına göre Ahrweiler bölgesinde bin 300 kişiden haber alınamıyor. Ancak bu kişilere ulaşılamıyor olması zarar gören telefon hatlarından kaynaklanıyor olabileceği yorumları yapılıyor.

Belçika
Belçika Ulusal Kriz Merkezinden yapılan açıklamada, şu ana kadar teyit edilen can kaybının 27 olduğu bildirildi. Ülkede 20 Temmuz'da bir günlük milli yas ilan edildi.

Belçika hükümetinin, sellerde yaşamını yitirenler için aldığı karar doğrultusunda 20 Temmuz'da 12.00'de sirenler çalacak, bayraklar yarıya indirilecek, 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak. 21 Temmuz'da koronavirüs nedeniyle sınırlı etkinliklerle düzenlenecek bağımsızlık günü kutlamaları tümüyle iptal edildi.

Belçika'da sel ve su baskınlarından dolayı evler çöktü, cadde ve sokaklar sular altında kaldı, birçok evin de risk altında bulunduğu belirtildiAA
Ülkenin selden etkilenen doğu bölgesinin büyük bölümünde yağışlar dün itibarıyla durdu.

Belli akarsular için sel ve taşkın riskleri sürerken belediyeler suyun çekildiği yerlerde ilk değerlendirmelerini yapmaya başladı.

Belçika'da selden zarar gören kentlerde arama kurtarma çalışmalarının devam ediyorAA
Sellerden etkilenen 120 civarı belediye, evlerinde izole edilmiş birçok kişiye ulaşmakta hala zorluk çekiyor.

Otoyolların çoğu trafiğe açılamadı, demir yollarının ise 30 Ağustos'a kadar kademeli olarak hizmete girmesi bekleniyor.

İçme sularının kullanılabilirliği hala birçok bölgede sorun olmaya devam ederken vinç ve kamyonlar kentleri temizleme çalışmalarını sürdürüyor.

Yağışlar, özellikle ülkenin doğusundaki Liege, Verviers, Spa, Namur ve Limburg bölgelerini etkilemişti.

Sele yol açan aşırı yağış Almanya ve Belçika ile birlikte Lüksemburg ve Hollanda'da da etkili oldu.