Yunanistan
Giriş Tarihi : 08-07-2021 10:21   Güncelleme : 08-07-2021 10:21

Miçotakis'ten Türk-Yunan ilişkilerine değerlendirme

Miçotakis'ten Türk-Yunan ilişkilerine değerlendirme

Başbakan Kiryakos Miçotakis, Türkiye ile Yunanistan ilişkilerinin bu yaz daha sakin geçeceğine inandığını söyledi.

Kathimerini' gazetesine konuşan Başbakan Kiryakos Miçotakis, Türkiye Yunanistan ilişkilerini de değerlendirdi.

"SONUÇLARI OLACAKTIR"

Başbakan "2021 yazının 2020 yazına göre daha sakin geçeceğini inanıyorum. Türkiye ile tüm farklılıklarımızı çözmedik, ancak yaptığımız şey, pozisyonlarımızı açıkça ortaya koyuyor. Türkiye'ye iyi bir ilişki istediğimizi ve bunun hem ülkelerin hem de halkların çıkarına olacağını açıkladık. Ancak Türkiye gerilimi tırmandıran yolu seçerse bunun sonuçları olacaktır. Bazı uygulamaların kabul edilemez olduğunu sahada gösterdik." dedi.

MÜLTECİ MESELESİ

Mülteci sorununa da değinen Miçotakis, "Yunanistan, mülteci krizinin silah haline getirilmesine ve geçen Mart [2020] olaylarının tekrarlanmasına asla izin vermeyecek. Bunu sahada kanıtladık. Bunu her gün sahada kanıtlıyoruz.

Yunan Sahil Güvenlik bir mülteci ve göçmen kabul hizmeti değildir, sınırlarımızı korumak için oradalar. Ve herhangi birinin denizde tehlikede olması durumunda, denizde binlerce hayat kurtardığımız gibi o kişiyi de kurtaracaklardır." ifadelerini kullandı.

"ERDOĞAN İLE İLETİŞİMİMİZ VAR"

Miçotakis, 'Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile düzenli bir iletişiminiz var mı?' sorusunu şöyle yanıtladı:

"Tabii ki iletişim var. Herkesle konuşuyoruz. Türkiye neden istisna olsun ki? Ve özel bir nedeni varsa tabii ki telefonu açardım ve Erdoğan'la konuşurdum, o da aynısını yapardı diye düşünüyorum. Tıpkı istikşafi görüşmelerin öncesinde iki dışişleri bakanının her düzeyde iletişim sağladığı gibi."