Güncel
Giriş Tarihi : 01-07-2021 09:39   Güncelleme : 01-07-2021 09:39

Uğraşıyorsunuz ama kilo veremiyormusunuz? Bunlara dikkat!

Uğraşıyorsunuz ama kilo veremiyormusunuz? Bunlara dikkat!

Diyetinizi yapıyor, zararlı besinlerden uzak duruyor, egzersizi aksatmıyor ve buna rağmen kilo veremiyorsanız sebebi bunlar olabilir. İşte kilo vermeyi engelleyen 8 önemli neden...


Diyetisyen Nicole Nichols "Üyelerin, arkadaşlarımın ve hatta tanıdıklarımın bana X, Y veya Z yapmalarına rağmen neden kilo vermediklerini ne sıklıkla sorduğunu anlatamam. Bazen, cevabı bulmak o kadar kolay değildir.

Ancak genellikle, birisi doğru şeyleri yapıyor gibi göründüğünde ancak ilerleme kaydedemediğinde, olası sorunların bir listesi kafamdan geçer. Bunlar, insanların sonuç almasını engelleyen, görmeye meyilli olduğum en yaygın senaryolar ve onlar da kilo sorunlarınızın suçluları olabilirler." diyor.

İşte neden kilo veremiyorum? sorunuzun cevabı bu 8 neden içerisinde gizli olabilir.


YAKILAN KALORİYİ GERİ ALMAK
Egzersiz yaptığınızda fazladan kalori yakarsınız. Bu nedenle kilo verme denkleminde egzersiz çok önemlidir. Ancak birçok insan ne kadar yaktıklarını abartır ve hatta daha sonra aşırı yemek, aşırı içmek (alkol düşünün) veya aşırı şımartmak için "Bugün egzersiz yaptım" bahanesini kullanır. Kaç kez yemek yeme isteğiyle karşı karşıya kaldınız ve "Pekala, bugün çalıştım, bu sefer sorun değil" diye düşündünüz. Hatta, "Bunu şimdi alacağım, ama yarın yakmak için ekstra sıkı çalışacağım."

Bu size çok tanıdık geliyorsa, kilo verememenizin ana nedenlerinden biri budur. Egzersizin kaybetmenize yardımcı olması için, yaktığınız tüm ekstra kalorileri tekrar yiyemezsiniz. Ve çoğu durumda, gerçekte yaktığımız kalori miktarını abartır ve gerçekte ne kadar kalori yediğimizi hafife alırız. bu, o restoran yemeğini (1.000+ kalori) haklı çıkarmak için 5 km'lik yürüyüşü (yürüyüş 240 kalori) kullanmak, sizi fark edebileceğinizden daha kötü bir durumda bırakır: bir kalori fazlası.

Çıkarım: Egzersiz, daha fazla yemek için bir neden olarak değil, gerçekten fazladan kalori yakmak için kullandığınızda kilo kaybetmenize yardımcı olabilir.
SADECE EGZERSİZE GÜVENMEK
Evet, egzersiz kilo vermenize yardımcı olabilir (ve sağlığa pek çok faydası vardır), çünkü vücut yağını düşürmek için gereken kalori açığını yaratmanıza yardımcı olur. Ama gerçek şu ki: Egzersiz tek başına kilo vermenize yardımcı olmaz. Vurgulamak için tekrar söyleyeceğim. Kilo vermek için yalnızca egzersize güveniyorsanız, yokuş yukarı bir savaş veriyorsunuz

Egzersiz kalori yakar, ancak insanların düşündüğü kadar değil. Bir günde kaç kalori yaktığınızı düşündüğünüzde, egzersiz çok az kalır. Ve birkaç kalori yakmak bile çok zaman ve çaba gerektirir.

Tam bir saatlik yoğun egzersiz, birçok insan için sadece 400-500 kalori yakabilir. Diğer taraftan, birkaç dakika içinde bile yüzlerce veya binlerce kaloriyi yemek kolaydır. Ancak bu kalorileri dengelemek için saatlerce egzersiz yapmak gerekir.

Diyetinizi değiştirmiyorsanız ve kalori alımınızı azaltmıyorsanız, tek başına egzersiz yapmak muhtemelen size pek yardımcı olmaz. Dedikleri gibi, "Kötü bir diyetin üstesinden gelemezsiniz." Hiçbir egzersiz, zayıf veya yüksek kalorili bir diyeti telafi edemez. Optimal kilo kaybı sonuçları için her ikisine de (diyet ve egzersiz yoluyla kalori azaltma) sahip olmalısınız.

Tüyo: Kilo vermenin en iyi yolu, yediklerinizi azaltmak ve egzersiz yaparak yanıklarınızı arttırmaktır - biri ya da diğeri değil.


DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ KADAR İYİ BESLENMİYOR OLABİLİRSİNİZ
İnsanların büyük çoğunluğu bu günlerde aşırı kilolu. Oysa araştırmalar, büyük çoğunluğunun sağlıklı beslendiklerini düşündüklerini ve sağlıklı beslenmeyi bir öncelik olarak gördüklerini gösteriyor. Ancak, kalp hastalığı, tip 2 diyabet, aşırı kilo ve obezitede sürekli artışlar görmeye devam ettiğine göre o kadar iyi yemiyoruz.

İşte olay: Hepimiz oldukça iyi yediğimizi düşünüyoruz. Oldukça kötü bir diyet yiyen insanlar bile bunun o kadar da kötü olduğunu düşünmezler. Hiç kimse diyetlerinin oldukça sağlıksız olabileceğini kabul etmek istemez ancak her zaman büyük ve önemli hatalar yapılır. Hepimiz muhtemelen diğerlerinden daha iyi yaptığımızı düşünüyoruz. Bu gerçekten doğru olsun ya da olmasın, gerçek şu ki, insanların büyük çoğunluğu diyetlerini büyük ölçüde iyileştirebilir.

Çıkarım: Sağlıklı bir diyet için temel yönergeleri karşılamıyorsanız (ki bu, yalnızca kalori saymaktan çok daha fazlasını içerir) ve/veya siyah beyaz olarak nasıl toplandığını görmek için yemeğinizi/beslenmenizi gerçekten takip etmiyorsanız , gerçekten ne kadar "iyi" yediğiniz konusunda varsayımlarda bulunmayın. Araştırmalar, insanların yedikleri gıda miktarını hafife aldıklarını doğruluyor, bu nedenle etiketleri okuyun ve ölçün.

YANLIŞ TÜRDE EGZERSİZ YAPMAK
Düzenli olarak egzersiz yapıyorsanız, sağlığınızı iyileştirmek için zaten çok önemli bir şey yapıyorsunuz demektir. Ancak konu kilo vermek için egzersiz yapmaya gelince, egzersizin çeşidi oldukça önemli.

Gerçek şu ki, her türlü egzersiz kilo vermeye yardımcı olabilecek kalorileri yakacaktır. Ama konu kilo vermeye gelince, mesele kalori yakmak.

Çoğu durumda, kardiyo kalori yakan kraldır. Kuvvet antrenmanı da kilo verme sırasında meydana gelen kas kaybı miktarını azaltmak gibi önemlidir, ancak genellikle büyük bir kalori yakıcı değildir. Bu nedenle, kilo verme stratejiniz olarak neredeyse yalnızca kuvvet antrenmanına ya da basit egzersizlere güveniyorsanız, geri tepebilir.

İpucu: En iyi egzersiz planı, kalori yakmak için kardiyoyu vurgular, ancak yine de yağsız kasları korumak için kuvvet antrenmanı içerir. Her ikisi de önemlidir; hiçbir seçenek her şeyi yapamaz.


YETERİNCE TUTARLI OLMAMAK
Son 5-10 kiloyu kaybetmek veya bir platoyu aşmak için mücadele ederken, çabalarınızda tutarlılık daha da önemlidir.

Birçok insan günler veya haftalar boyunca sıkı diyet ve fitness programlarına bağlı kalır, ancak alışkanlıkları yeterince uzun süre tutarlı değildir.

Hiç bir hafta boyunca "mükemmel" yemek yediniz ve "dindarca" egzersiz yaptınız, ancak o hafta sonu tartıya çıkıp bir gram kaybetmediğinizi gördünüz mü?

Belki birkaç gün "yolda" bile yapamıyorsunuz, bunun yerine bir gün doğru yemek yiyorsunuz, ardından bir sonraki vagondan düşüyorsunuz.

Ya da belki alışkanlıklarınızda oldukça tutarlı hissediyorsunuz, ancak ara sıra arkadaşlarınızla doğum günü pastası ya da içecekler, "ara sıra" olmaktan daha sık oluyor.

Standart porsiyon boyutunun 4-5 katı olan (ve fiziksel olarak mümkün görünenden daha fazla şeker ve yağ içeren) restoran tatlısını yemek, tüm hafta boyunca sahip olduğunuz tek tatlı ikram olsa bile, gerçekten ılımlı sayılmaz.

Ölçülülük sadece ikramların veya dinlenme günlerinin sıklığına değil, miktarına da uygulanmalıdır. Porsiyon kontrolü yapın - aşırıya kaçmamak ve kendinizi geri çekmemek için.

İpucu: Doğru yiyin ve mümkün olduğunca tutarlı bir şekilde egzersiz yapın ve şımartmaya gelince hem ölçülü hem de porsiyon kontrolü uygulayın.

Kilo vermenizi engelleyen 8 önemli neden!
Gerçek şu ki, her türlü egzersiz kilo vermeye yardımcı olabilecek kalorileri yakacaktır. Ama konu kilo vermeye gelince, mesele kalori yakmak.

Çoğu durumda, kardiyo kalori yakan kraldır. Kuvvet antrenmanı da kilo verme sırasında meydana gelen kas kaybı miktarını azaltmak gibi önemlidir, ancak genellikle büyük bir kalori yakıcı değildir. Bu nedenle, kilo verme stratejiniz olarak neredeyse yalnızca kuvvet antrenmanına ya da basit egzersizlere güveniyorsanız, geri tepebilir.

İpucu: En iyi egzersiz planı, kalori yakmak için kardiyoyu vurgular, ancak yine de yağsız kasları korumak için kuvvet antrenmanı içerir. Her ikisi de önemlidir; hiçbir seçenek her şeyi yapamaz.


YANLIŞ ÖLÇÜMLER
Birçok insan, inceldiğini hissettiği halde tartının hareket ettiğini görmemekten şikayet ediyor. Zayıfladıklarını gösteren bu bariz işaretlere rağmen, yine de ölçeğin değiştiğini görmek istiyorlar.

Vücut şeklinizde veya bedeninizde başka gelişmeler fark ediyorsanız, yağ kaybediyorsunuz. Ölçek her zaman kilo verdiğinizi yansıtmayabilir - ancak nihayetinde vücudunuzun şekli ve sahip olduğunuz yağsız kas miktarı ve vücut yağınız, ilerleme kaydettiğinizi gösterir.

Çıkarım: Kilo kaybınızı ölçmek için sadece tartıya güvenmeyin. Tartı size bilmeniz gereken her şeyi söylemeyebilir

İDEAL KİLO SORUNSALI
Sağlıklı bir BKE'de veya sağlıklı aralıkta vücut yağ yüzdesindeyseniz, muhtemelen herhangi bir sağlık veya tıbbi nedenden dolayı kilo vermenize gerek yoktur . Yine de kibir uğruna, hatta atletik performansınızı geliştirmek için biraz kilo vermek isteyebilirsiniz . Zaten kabul edilebilir bir kilodayken kilo vermek istemenin doğal olarak yanlış bir tarafı yoktur. Ancak, kaybedecek çok az vücut yağınız olduğunda, bazı insanlar için son derece zor olabilir.

Vücudunuz genellikle ağırlık açısından olduğu yerde olmaktan memnundur. Birçoğu için, vücutları iyi, doğal bir ağırlık gibi hissettiren şeye yerleşmiştir - ki bu sizin idealiniz olmayabilir. Kafandaki ağırlık. Vücut yağ yüzdenizi düşürmek ve daha da zayıflamak kesinlikle mümkündür, ancak çoğu zaman kaybetmek için çok fazla kilosu olan birine göre daha fazla özveri ve zaman alacaktır.

Çözüm : Kaybedecek çok az yağınız varsa, yol daha zor ve daha uzun olabilir; tutarlılık anahtardır!


FARKLI SAĞLIK PROBLEMLERİ
Diğer her şey başarısız olduğunda ve programınıza ve buradaki tüm tavsiyelere gerçekten bağlı kaldığınızda ve hala kilo vermiyorsanız, gizlice bunu açıklayacak bir tür tıbbi sorun üzerinde durulabilir.

Troid bezlerinizin yeterince çalışmaması ya da benzeri hormonel hastalıkların tedavi edilmesi, daha sonra sihirli bir şekilde kiloları eritmenizi sağlayabilir. Belirli tıbbi sorunları olan veya belirli ilaçları kullanan kişilerin kilo vermede sorun yaşayabileceği doğru olsa da, çoğu insan sürekli olarak yediklerinden daha fazla kalori yakmakla mücadele ettiği için kilo vermekte zorlanır. Bunu yapmanın tek yolu, yemeğinizi dürüst ve doğru bir şekilde takip etmek, ölçmek ve tartmak ve artan fiziksel aktivite yoluyla fazla kalorileri yakmaktır.

Çıkarım: Burada tartışılan her şeyi ve daha fazlasını gerçekten denediyseniz ve ilerleme kaydedemiyorsanız, altta yatan herhangi bir sorunun olup olmadığını görmek için doktorunuza danışmaktan zarar gelmez.


DİĞER NEDENLER
Her şeyi doğru yapmanıza rağmen kilo verememenizin diğer yaygın nedenleri şunlardır:

Uyku düzeni
Kalori sayımındaki hatalar
Ödüllerin ucunun kaçması
Kronik stres
Çok fazla veya çok az karbonhidrat, protein veya yağ