Türkiye
Giriş Tarihi : 14-06-2021 18:06   Güncelleme : 30-06-2021 23:21

Evde Doğal Köy Yoğurdu Nasıl Yapılır

Evde Doğal Köy Yoğurdu Nasıl Yapılır

Kalsiyum değeri açısından en yüksek besinler arasında ilk sırada gelen yoğurdun organik bir şekilde tüketilmesi faydalarını artırmaktadır. Doğal köy ürünleri her yaştan bireyin düzenli bir şekilde tüketmesi gereken yoğurt insan sağlığı açısından son derece faydalı olup, birçok hastalığın önlenmesinde etkilidir.

Her gün düzenli olarak tüketilmesiyle bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra yağ yakımını hızlandırmaktadır. Organik koşullar altında hazırlanan yoğurdun faydası fabrikasyon sürecinden geçen ürünlere göre çok daha fazladır. Sağlıklı yaşam faktörleri her geçen gün daha popüler olup, insanların yaşamına entegre edilmektedir. Bu bağlamda bireyler organik süt alarak yoğurdunu evde, organik koşullar altında yapmaktadır. Organik ev yoğurdu hazırlamak için gerekli malzemeler şu şekildedir;

  • 1 kaşık organik yoğurt
  • 1 lt organik süt
  • Pişirmeden önce sütü süzmek ince tülbent
  • Tencere
  • Mayalama kabı veya kapları
  • Mayalanma süresinde uygun ısıyı yakalamak için kalın örtü

Yapılışı

Organik sütü tülbent veya uygun süzgeç ile süzmekle işe başlayabilirsiniz. Ardından tencereye alınan süt yaklaşık 10 dakika boyunca karıştırılarak kaynatılır. Süt kaynamaya başladığında altını kısarak bu şekilde de 10 dakika boyunca kaynatmaya devam edin. Mayalamak için kullanılan yoğurdun organik olması lezzet açısından önemlidir. Bu tarif için 1 litre süte bir tatlı kaşığı mayalama yoğurdu kullanılabilir. Ölçüyü bir litre artırarak mayalama yoğurdunu da bu şekilde artırabilirsiniz. Mayalama yoğurdunun üzerine bir miktar süt ekleyerek yumuşak kıvam alana kadar karıştırın ardından mayalama kabına alınan sütün içine yavaş yavaş ilave edebilirsiniz.

Evde yoğur yapmanın püf noktalarının başında reçel yapımında kullanılan cam kavanoz’a benzer uzun büyük kavanozlar seçilmesi gelmektedir. Sütü kavanoza koyduktan sonra fazla hareket ettirilmemelidir. Aynı zamanda ise gerekli ısının sağlanması için kalın bir örtüyle sarılarak mayalanmaya bırakılmalıdır. Kavanozların ağzını kapatırken bir kağıt havlu yerleştirerek ılık sütün buhar yapması engellenebilir. Buharı önlenen sütten daha sert ve kıvamlı bir yoğurt elde edilmektedir. Sütün protein değerini kaybetmeden mayalanması için gerekli ısının 45 derece kadar olmasına dikkat edilir. Süt soğuma kıvamına geldiyse ve gerektiği kadar kaynamadıysa ekşi bir yoğurtla karşılaşabilirsiniz. Mayalanmaya bırakılan süt üç saat boyunca dinlenmeye bırakılmaktadır. Arından yoğurdunuz tüketilmeye hazır hale gelir.