Avrupa
Giriş Tarihi : 04-06-2021 14:19   Güncelleme : 04-06-2021 14:19

AB, üye ülkelerde basın ve ifade özgürlüğüne yönelik artan tehditle mücadele etmek istiyor

AB, üye ülkelerde basın ve ifade özgürlüğüne yönelik artan tehditle mücadele etmek istiyor

Avrupa Birliği (AB), üye ülkelerde basın ve ifade özgürlüğüne yönelik artan tehditle mücadele etmek istiyor.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkan Yardımcısı Vera Jourova, gazetecilere, basın kuruluşlarına ve benzer amaç güden diğer taraflara yönelik açılan davalara işaret ederek, "Avrupa'da kimse işini yapmaktan ve kamu yararına olan görüşlerini dile getirmekten korkmamalı." dedi.

Avrupa Parlamentosu (AP) Sivil Özgürlükler, Adalet ve İçişleri Komitesinde AB'de ifade ve basın özgürlüğüyle ilgili yükselen tehditle mücadele konulu panel düzenlendi.

Jourova, söz konusu özgürlükleri hedef alan davalara ilişkin, "Avrupa'da kimse işini yapmaktan ve kamu yararına olan görüşlerini dile getirmekten korkmamalı." ifadesini kullandı.

Son dönemde bu davaların üye ülkeler arası bir nitelik kazandığına değinen Jourova, bu durumun hantal bir hal alarak kurbanları daha fazla mağdur ettiğini vurguladı.

Panelde ayrıca Polonya başta olmak üzere Macaristan, Slovenya, Romanya gibi ülkelerde gazetecilere ve basın kuruluşlarına açılan çok sayıda davanın, AB'de domino etkisi yaratacağına dikkat çekildi.

YUNANİSTAN AZINLIK BASININA BASKILARDA TEK ÖRNEKTİR

Batı Trakya'da Türk Azınlık basın kuruluşları Yunanistan'da devletin baskıcı  Azınlık politikalarını eleştiren haber ve köşe yazıları dolayısıyla açılan sayısız davalarla mağdur edilen kurbanlardandır. Gündem ve Millet gazeteleri bu anlamda en çok mağdur edilen basın kuruluşlardandır.

Yunanistan'ın sadece Avrupa'da değil, aynı zamanda dünyada uluslararası taahhütle korumakla yükümlü olduğu Batı Trakya Türk Azınlığı'na ve basınına yönelik adli baskıları benzersiz bir örnek oluşturmaktadır. 

Avrupa Birliği'nin yerinde endişesi ve uyarısı Yunanistan'ın Nazi uygulamalarını aratmayan azınlık basınını susturma yöntemleri konusunda kendine gelmesinde ne kadar etkili olabileceği merak konusu.

Avrupa Birliği'nin, bu üyesinin Azınlık basınına yönelik adli baskılarının yakın zamanda özel bir araştırmanın konusu olacağının işaretleri de belirmektedir.