Sağlık
Giriş Tarihi : 25-05-2021 13:19   Güncelleme : 25-05-2021 13:19

HbA1c Nedir?

HbA1c Nedir?

Hemoglobinler, solunum sisteminden oksijeni dolaşım sistemi vasıtasıyla dokulara ve nihayetinde hücrelere taşıyan, oksijen bıraktıktan sonra ise dokularda birikmiş olan karbondioksiti solunum sistemine ulaştırıp, solunumun gerçekleşmesini sağlayan alyuvarda bulunan vücuttaki en önemli ve hayati proteinlerden biridir ve farklı çeşitleri vardır. Kan içerisinde eritrositlerin içerisinde bulunur ve oksijeni taşıdığı demir moleküllerine bağlayarak taşır. Vücutta kemik ilikleri tarafından üretilir ve kandaki miktarına göre Anemi ve Polistemi hastalıklarını gösterir.

Kısaltması HbA1c olan Glycated hemoglobin bir diğer adıyla Hemoglobin A1c, kimyasal olarak şekerle bağlanan bir hemoglobin türüdür. HbA1c, diğer proteinlerden ilk olarak 1958 yılında ayrıştırılmış ve 1968 yılında “glycoprotein” ismiyle tıp literatüründe yer almaya başlamıştır. Şeker hastalığı (diyabet veya Diabetes Mellitus) ile ilişkisi ise 1969 yılında keşfedilmiştir. 1975 yılında tam olarak anlaşılan tepki şekli ile 1976 yılında şeker hastalığının takibinde kullanılmak üzere geliştirilen test yönteminin patenti alınmıştır.

Alyuvarlarda bulunan hemoglobinler kan içerisinde şekerle karşılaştıkları zaman “glikozillenme” denilen bir reaksiyona girer ve hemoglobinin kimyasal yapısını değiştirir. Ömürleri 120 gün olan alyuvarlar, ömürlerinin sonuna kadar bu şekilde faaliyetlerine devam ettiklerinden dolayı, kan içerisinde yer alan bu glikozillenme reaksiyonuna uğraşım alyuvarların kan içerisindeki miktarı takip edilerek, şeker hastalığının vücuttaki seyri izlenebilir.

HbA1c kan şeker ile reaksiyona girdikten sonra kan hücreleri içinde serbest radikallerin hızla artmasına sebep olmaktadır. Serbest radikaller zamanla hücre duvarlarının yapısını bozmakta, bu da kanın akışkanlığının azalmasına yol açmaktadır. Bu durumun yaratabileceği bir diğer rahatsızlık da bozulan damarların şişkinliklere yol açmasıdır.

Şeker hastalarında, özellikle ayaklarda görülen şişmeler ve yaraların sebebi, rahatsızlığın bu yönde seyretmesidir. Bunun dışında şeker hastalığı aşağıdaki rahatsızlıkların oluşmasında da önemli rol oynar;

  • Böbrek yetmezliği,
  • Gözlerde görme kaybı,
  • Kardiyovasküler (kalp ve damar) sistemde yaşanan sorunlarla beraber ölümle sonuçlanabilecek felç, kalp krizi.

HbA1c aynı zamanda tıp dünyasında duruma ve doktorun inisiyatifine göre 2 veya 3 aylık periyodlarla alınan kan örneklerinin karşılaştırılarak şeker hastalığının seyrinin takip edildiği test ve test bulgularının karşılaştırılması olarak da kullanılmaktadır. Bu test aynı zamanda “Üç aylık kan şekeri”, “Glukozile Hemoglobin”, “A1c” ve “Hemoglobin A1c” olarak da adlandırılmaktadır.

Nasıl Yapılır?

HbA1c testi, hastayı takip eden doktorun inisiyatifinde 2 veya 3 aylık periyodlarda alınan kan örnekleri ile yapılır. Damardan alınan kan örneği ile gerçekleştirilir ve özel bir ön hazırlık gerektirmez. Bir diğer yöntem ise evlerde, parmak ucundan alınan kan ile yapılan ölçümlerdir. Parmak ucundan alınan kan ile evde yapılan testlerde, değerler günlük olarak takip edilmektedir.

Kan örneği alınarak yapılan testler ise daha hassas olup, hastalığın uzun süreli seyir ve tedavi konusunda atılması gereken adımlar hakkında detaylı bilgi vermektedir. Test, kanda bulunan glikozilleşmiş hemoglobin seviyesini göstermektedir. Test sonuçları çok hızlı bir biçimde çıkar.

Kadıköy Çiftehavuzlar’da faaliyetlerine uzun yıllardır devam etmekte olan Tetra Tıp Laboratuvarları, standartların üzerindeki hijyen anlayışı, uzman doktor kadrosu, tecrübeli personel ve son teknoloji tıbbi ekipmanları ile HbA1c testinin güvenle gerçekleştirilebileceği merkezlerin başında gelmektedir.