Dünya
Giriş Tarihi : 04-05-2021 17:59   Güncelleme : 04-05-2021 17:59

Mısır, Fransa'dan 30 Rafale savaş uçağı almak için anlaşma imzaladı

Mısır, Fransa'dan 30 Rafale savaş uçağı almak için anlaşma imzaladı

Mısır'ın Fransa'dan 30 adet Rafale savaş uçağı satın almasına ilişkin anlaşma imzalandığı bildirildi.

Mısır Silahlı Kuvvetler Sözcüsü Tamir Muhammed Rifai, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Mısır Silahlı Kuvvetleri ile Fransız Dassault Havacılık Şirketi arasında anlaşma imzalandığını duyurdu.

Rifai, Mısır'ın Fransa ile 30 Rafale savaş uçağı satın alınmasına ilişkin anlaşmanın, en az on yıl vadeli finansman kredisi yoluyla yapıldığını kaydetti.

Sözcü Rifai açıklamasında, 2015 yılında da iki ülke arasında 24 adet Rafale savaş uçağı alımı için bir anlaşma yapıldığını hatırlattı.

Ayrıca Mısır Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, satın alımın 10 yıl vadeli krediyle yapıldığı aktarıldı.

Mısır resmi makamlarının daha önceki açıklamalarına göre, 2015'te yapılan anlaşma gereği 24 adet Rafalesavaş uçağı, 2015-2019 arasında Mısır Silahlı Kuvvetleri'ne teslim edildi.

Daha önce Reuters ajansına konuşan Fransız hükümetinden bir kaynak, Paris'in Kahire'ye 30 adet Rafale tipi savaş uçağı satacağı yönünde yayılan bilgiye ilişkin "Mısır ile gerçekten çok ileri görüşmeler yapıldı ve duyurular çok yakında yapılabilir" yorumunu yapmıştı. Kaynak, daha fazla ayrıntı vermemişti.

Sözleşmenin değerinin ise 4.5 milyar dolar olduğu belirtiliyor.

Öte yandan dün gizli belgelere atıfta bulunan Fransız medyası, nisan ayı sonunda taraflar arasında anlaşmaya varıldığını, salı günü Mısır'dan bir heyetin Paris'i ziyaret edebileceği ve anlaşmanın imzalanabileceğini bildirmişti.

Reuters'a göre, Mısır ile yapılan anlaşma ayrıca füze tedarikçisi MBDA ve ekipman tedarikçisi Safran Electronics & Defense ile 200 milyon euro değerinde sözleşmeleri de kapsıyor.

Fransa'nın maliye, dışişleri ve silahlı kuvvetler bakanlıkları konuya ilişkin henüz bir açıklamada bulunmadı.