Türkiye
Giriş Tarihi : 23-04-2021 17:11   Güncelleme : 23-04-2021 17:15

İYS ile Kişisel Verilerinizi Kontrol Altına Alın

İYS ile Kişisel Verilerinizi Kontrol Altına Alın

Özel sosyal medya verileriniz dünyaya sızdırıldı. Başka bir büyük çevrimiçi şirket veri ihlali yaşadı ve kişisel bilgileriniz ifşa edildi. Hangi ürünü satın almanız gerektiğine bir algoritma karar verdi. Görünüşe göre her gün kontrolün kayıp gidiyor. İnsanlık tarihinde daha önce kendimiz hakkında bu kadar çabuk paylaşamamıştık. Bu kabiliyetten yararlanmak isteyen güçlere de hiç bu kadar maruz kalmadık. Kişisel Verilerinizin Kontrolünü Elinize Almaya ilişkin size bu içerikte aydınlatmaya çalışacağız. 

Teknolojik yenilik ve çevrimiçi içerik pazarlamasındaki üstel artışın bir sonucu olarak, ticari elektronik mesajlar bireylerin ve şirketlerin çoğunluğu tarafından markalarını, ürünlerini ve servislerini pazarlamak için kullanılmaktadır. Bu faaliyetleri düzenlemek amacıyla Türkiye, ticari elektronik mesajlarınkullanımına ilişkin yeni kural ve prosedürleri uygulayan 6563 sayılı Elektronik Ticareti DüzenleyenKanun'un yürürlüğe konmasını gerçekleştirildi.

Daha sonra Ticari Haberleşme ve Ticari Elektronik İletilerYönetmeliği, CEM’in işletmelerini (hizmet sağlayıcılar) tanıtmak için kullanılmasını isteyenlere daha da fazla kural ve Elektronik İleti Yönetim Sistemi adı verilen yeni bir sisteme kaydolma yükümlülüğünü içerecek şekilde değiştirilmiştir. Buna göre, olası idari para cezalarından kaçınmak için hizmet sağlayıcıların bu yeni kurallara uymaya azami özen göstermeleri zorunludur.

Kişisel verilerinizi kontrol altına alın

Kişisel veriler, nerede çalıştığımız veya çalıştığımız, neyi beğendiğimiz ve zamanımızı kiminle geçirdiğimiz gibi bizimle ilgili bilgilerdir.

Bir dükkâna gittiğimizde ve ödeme yapmak için temassız bir kart kullandığımızda, mağaza ne aldığımız ve ne kadar harcadığımız gibi bizimle ilgili verileri toplar ve kullanabilir.

Alışveriş ve sosyal medya siteleri de dahil olmak üzere kullandığımız çevrimiçi hizmetler için de aynıdır.

Artık ticari elektronik ileti,iysizinlerinizi tek bir noktadan kolayca yönetmeniz mümkündür. Dilediğiniz hizmet sağlayıcı ve marka için onay verebilirsiniz. İleti almak istemediğinizde ret hakkınızı kullanmanız mümkündür.

  • İzin Yönetimi
  • Onay ve ret bildirimi
  • İleti Yönetimi Hizmetleri
  • İzinlere hukuki dayanak

Kişisel Verilerinizi Kontrol Altına Almak İçin Adımlar

Adım 1: Tüm sosyal medya hesaplarınızdaki gizlilik ayarlarını gözden geçirin. Bunları sık sık yeniden gözden geçirin. Bilgilerinizin paylaşılmasını engelleyen en katı yönergeleri ayarlayın. Tüm hesaplarda güçlü parolalar kullan ve sık sık değiştirin.

Adım 2: Ücretsiz, güvenli olmayan wi-fi kullanmayın.

Adım 3: Proxy hizmetlerini ve sanal özel ağları (VPN'ler) kullanarak web ‘de anonim olarak gezinin. Bu, tarama etkinliklerinizi izlemek için üçüncü taraf veya kendi çerezlerini kullanan siteleri engeller.

Adım 4: Yalnızca gerekli bilgileri sağlayın. Örneğin, bir mağazadan alışveriş yapıyorsanız, genellikle check-out'ta e-postanızı isterler, ancak işlemi tamamlamak için bu gerekli değildir.

Adım 5: Kullanabileceğiniz şirketler için gizlilik politikalarını gözden geçirin. Bunlar uzun yasal dokümanlardır, ancak bir inceleme kabul etmeyebilirsiniz ve daha sonra söz konusu işle iş yapmama seçeneğini kullanabilirsiniz.

Adım 6: Yeni veri madenciliği ve paylaşım uygulamalarından haberdar olun. Bu arenada kullanılan en yeni stratejiler hakkında makaleleri okuyun. Bunlar sürekli değişiyor ve sadece neler olduğunu biliyorsanız onlardan önde kalabilirsiniz.