Türkiye
Giriş Tarihi : 23-04-2021 17:05   Güncelleme : 23-04-2021 17:07

Ticari Mesajlar İçin Tanınan Süre Uzatıldı

Ticari Mesajlar İçin Tanınan Süre Uzatıldı

İleti yönetim sistemi; marka ve şirketlerin müşteri potansiyeli olan alıcılarına yani vatandaşlara ürün ve hizmetlerini tanıtmak ve pazarlamak amacıyla gönderdiği indirim, promosyon ve kampanya içerikli iletileri içeren veri tabanıdır. Sadece marka ve şirketlerin kayıt olabildiği bu veri tabanında alıcılara yani vatandaşlara ticari elektronik iletiler gönderir.

Alıcılar (vatandaşlar), bu ticari elektronik iletileri onaylamadıkları takdirde iletilerin içeriğini göremezler. İYS yönetmeliğinde yer alan hükümler doğrultusunda alıcıların bu ticari mesajları onaylama ya da reddetme hakları bulunuyor.

Ticari Mesajları Göndermek İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

Ticari mesajları yani ticari elektronik iletileri gönderme yetkisi sadece ticari kimliği olan şirket ve markalara aittir. Alıcıların ticari elektronik ileti gönderme yetkisi yoktur. Şirket ve markalar online ya da manüel olarak İYS başvurusu yapabilirler. Online başvuru süreci daha hızlı ilerlerken manüel süreç daha uzun bir süreçtir.

Online başvuru yapacak olan şirket ya da firmaların mutlaka MERSİS kaydı olması gerekiyor. MERSİS kaydı olan ticari kişiler e-devlet ya da İYS’ninresmi sitesi üzerinden online başvuru yapabiliyor. MERSİS kaydı yok ise bu durumda gerekli belge ve formlar hazırlandıktan sonra eksiksiz olan İleti Yönetim Sistemi A.Ş’nin adresine gönderilmelidir.

Ticari Mesajlarda Onay Neden Önemlidir?

Ticari elektronik ileti yani ticari mesajlar; marka ve şirketlerin ürün ve hizmetlerini pazarlamak amacıyla alıcılara (vatandaşlara) gönderdiği iletilerdir. Ticaret Bakanlığı’nın çıkardığı “Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik kapsamında alıcıların gelen ticari mesajları görebilmesi için onay vermesi gerekliliği vardır. Hatta gelen ticari iletileri görmek istemeyen alıcılar bu iletileri reddetme hakkına da sahiptir.

Ticari mesajların onay alması bu bağlamda önemlidir. Ticari mesajlar onay almadığı takdirde mesajların içeriği alıcılar (vatandaşlar) tarafından görülmez. Bu nedenle de şirket ve marka kimlikleri için ticari mesajların onay alması önem arz eder.

Ticari Mesajların Onay Süresi Bir Süre Daha Uzatıldı

Yapılan düzenlemeye göre ticari mesajlar için tanınan süre zarfı uzatıldı. Bu düzenlemeye göre hizmet sağlayıcıları bir süre daha yönetmelik doğrultusunda alınan onayları İleti Yönetim Sistemi’ne aktarabilme imkânı buldu. Alınan onayların sisteme aktarılmasının ardından alıcılar yani vatandaşlar İYS’ye kaydedilmiş olan ticari mesajları kontrol ederek süre bitiminden sonra gelen ticari mesajlar ise sistem tarafından onay almış sayılacak.

Ticari mesajların oldukça fazla olması dolayısıyla da onay sayılarının fazla olması sürenin uzayabileceği konusundaki düşünceleri de beraberinde getirdi.