Yunanistan
Giriş Tarihi : 22-04-2021 15:21   Güncelleme : 22-04-2021 15:21

Anastasiadis, Kıbrıs konulu toplantı öncesi Atina'da

Anastasiadis, Kıbrıs konulu toplantı öncesi Atina'da

Kıbrıs Rum kesimi lideri Nikos Anastasiadis ve Başbakan Kiryakos Miçotakis Atina'daki Maksimu Sarayı'nda bir araya geldi.

Kıbrıs Rum kesimi lideri Nikos Anastasiadis ve Başbakan Kiryakos Miçotakis, Cenevre'deki Kıbrıs konulu 5+1 formatındaki gayrı resmi toplantının hazırlıklarını ele almak için bir araya geldi. 

Atina'daki Maksimu Sarayı'nda yapılan görüşmenin ardından Başbakanlıktan yapılan açıklamada, iki liderin Cenevre'deki toplantı öncesi koordinasyonu sağlamaya yönelik değerlendirmelerde bulunduğu kaydedildi.

Çözümün, "iki toplumlu federasyon modelinden geçtiği" iddia edilen açıklamada, Yunan tarafının hem Rum hem de Türk tarafının çıkarını sağlamaya yönelik bir müzakere için toplantılara iyi niyetle katılacağı savunuldu.

Yunan ve Rum liderler arasındaki görüşmede, Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ve Kıbrıs Rum kesimi Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis de hazır bulundu.

Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde ve garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'nin de katılımıyla düzenlenecek 5+BM formatındaki gayriresmi Kıbrıs toplantısı 27-29 Nisan tarihlerinde, İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenecek.

LMLM