Yunanistan
Giriş Tarihi : 20-04-2021 11:49   Güncelleme : 20-04-2021 11:49

Dendias Türkiye ziyareti hakkında Kathimerini’ye konuştu.

Dendias Türkiye ziyareti hakkında Kathimerini’ye konuştu.

15 Nisan’da Türkiye’yi ziyaret eden Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, ortak basın toplantısında yaşadığı gerilimin yankıları sürüyor.

Dendias yaşananlar sonrası Kathimerini’ye Türkiye’yle ilgili açıklamalarda bulundu. Dışişleri Bakanı Dendias, “Farklı görüş ve yaklaşımlarımızın olduğu konuları görmezden gelmek mümkün değil” dedi.

Türkiye’yi 2015 yılından bu yana ziyaret eden ilk Yunan Dışişleri Bakanı olan Dendias, görüşmede havanın son derece iyi olduğunu ancak pek çok konuda fikir ayrılıklarının sürdüğünü söyledi.

HUKUKA UYGUN DEĞİL

Dendias, “Türkiye ile sorun yaşadığımız mesele, farklılıklarımızı çözmek adına ortak bir paydada buluşamıyor oluşumuz. Türkiye’nin Ege ve Doğu Akdeniz konularında tutumunun sertleştiğini düşünmüyorum. Ancak uluslararası hukuka uygun olmayan sabit bir duruş sergilendiği görüyorum ve bu da çözüm olasılığını zorlaştırıyor. Fakat çözüm imkansız değil” açıklamasında bulundu.

ATİNA’YA DAVET

Dendias, Çavuşoğlu’nu görüşmelere devam etmek üzere Atina’ya çağırdığını ve bu görüşmenin Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında bir görüşme yapılmasına zemin hazırlayabileceğini söyledi.

LMLM