Avrupa
Giriş Tarihi : 09-04-2021 12:55   Güncelleme : 09-04-2021 12:55

Brexit sebebiyle Kuzey İrlanda'da gerilim, ortalık karıştı.

Brexit sebebiyle Kuzey İrlanda'da gerilim, ortalık karıştı.

Kuzey İrlanda'nın başkenti Belfast'ta ayrılıkçı Sinn Fein partisi üyeleri ile Büyük Britanya taraftarları arasında nisan ayı başlarında çıkan olaylar devam ediyor.

Ay başında Sinn Fein partisi üyelerinin bir cenaze töreninde Covid-19 yasaklarını ihlal etmesine, Krallık yanlıları tepki göstermiş ve başlayan şiddet olaylarının önü alınamamıştı.

Başkent Belfast geçtiğimiz gece de benzer olaylara sahne oldu. İki toplumu ayıran Lanark Way bölgesinde "barış kapıları" olarak bilinen yerde birlik yanlıları ve ayrılıkçılar çatışırken, göstericiler yolları ateşe verdi, taş ve molotof kokteylleri kısa süreli yangınlara sebep oldu.


Olayların günlerce devam etmesi sonrası açıklama yapan İngiltere Başbakanı Boris Johnson derin endişe duyduğunu açıklamıştı.

Uzmanlar olayların çıkmasında sadece dini, etnik ya da farklı görüşlerin sebebiyet vermediğini, Avrupa Birliği (AB) ile varılan Brexit anlaşması gereği Kuzey İrlanda ve Birleşik Krallık'ın geri kalanı arasında ticarete sınırlama getiren düzenlemenin de etkili olduğunu ifade ediyor.