Yunanistan
Giriş Tarihi : 03-04-2021 11:52   Güncelleme : 03-04-2021 11:52

Yunanistan ile Türkiye arasında 'yasa dışı göçmen' suçlaması!

Yunanistan ile Türkiye arasında 'yasa dışı göçmen' suçlaması!

Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarakis dün yaptığı açıklamada "Yunan Sahil Güvenliği bu sabah, Türk Sahil Güvenliğinin ve Donanması'nın, Yunanistan'la gerginliği kışkırtmak amacıyla Avrupa sınırına kadar dayanıksız göçmen teknelerine eşlik ettiği çok sayıda olayı rapor etti. Kuşkusuz bu göçmenler Türk kıyılarını terk ettiler ve Türkiye tarafından desteklendikleri gerçeği de göz önüne alındığında risk altında değillerdi." açıklamasında bulundu.

Mitarakis, Türkiye'yi 'bu işten vazgeçmeye ve yersiz provokasyonu durdurmaya' çağırdı.

Türkiye'den yanıt geldi

Türkiye İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarakis'in "Türkiye yasa dışı Göçmen teknelerine refakat ediyor" iddiasına sosyal medya hesabından cevap verdi.

Yunanistan'ın yalnızca bugün 231 Göçmeni ölüme terk ettiğini belirten Çataklı, "Hayatlarını kurtardık ve yine Türkiye'ye getirdik. Ölüme terk ettiğiniz insanları kurtarmak için Sahil Güvenlik'e iftira atmak insanlığa karşı işlenmiş bir suç" ifadelerini kullandı.

Çataklı 2015 yılından bu yana düzensiz geçişte yaşanan düşüşü de rakamlarla açıkladı. Çataklı, "2015 yılında her gün 2347 kişi Yunan adalarına geçerken, bu sayı 2017'de 18 Mart Mutabakatı'nın ardından 79'a düştü" dedi. 

LMLM