Avrupa
Giriş Tarihi : 31-03-2021 12:22   Güncelleme : 31-03-2021 12:22

İtalya'dan, AB vatandaşlarına karantina uygulaması

İtalya'dan, AB vatandaşlarına karantina uygulaması

Avrupa ülkeleri Covid-19 salgınının üçüncü dalgasıyla mücadele ederken İtalya ve Almanya, AB seyahat kurallarını daha da sıkılaştırdı.

İtalya Sağlık Bakanlığı kaynakları, Roma'nın Avrupa Birliği ülkelerinden gelen tüm yolcular için 5 günlük bir karantina uygulamayı planladığını bildirdi.

Almanya da gelecek 8 ile 14 gün boyunca kara sınırında kontrollerini sıkılaştıracağını duyurdu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, "Nereden geldiğiniz önemli değil. Polonya, Fransa ya da Danimarka. Herkes kontrol edilecek." dedi.

Söz konusu kısıtlamalar, İngiltere'de ortaya çıkan ve dalga dalga yayılan koronavirüsün daha bulaşıcı olan yeni varyantının etkisi nedeniyle getirildi.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, Avrupa genelinde son 7 günde 1 milyon 648 bin 346 yeni Covid-19 vakası tespit edildi ve 23 bin 820 ölüm vakası bildirdi.Avrupa'yı etkisi altına alan koronavirüsün yeni varyantlarının yayılması nedeniyle bazı AB ülkeleri serbest dolaşım hakkı tanıyan Schengen kurallarını sıkılaştırdı ve sınır kontrollerini arttırdı.

Kıta genelinde koronavirüsten en çok etkilenen ülkelerden biri olan İtalya'da salgının başından bu yana Covid-19 kaynaklı can kaybı 108 bini geçti.

Almanya'da da koronavirüs nedeniyle ölen kişi sayısı 77 bine dayandı.

kaynak: euronews

LMLM