Dünya
Giriş Tarihi : 28-03-2021 13:23   Güncelleme : 28-03-2021 13:23

'Dünya Saati' etkinliği için ışıklar kapatıldı

'Dünya Saati' etkinliği için ışıklar kapatıldı

Dünya genelinde birçok şehir bir saatliğine ışıklarını kapatarak, iklim krizine ve Covid-19'a dikkat çekmek için karanlığa gömüldü.

Doğayı Koruma Vakfının (WWF) iklim krizine dikkati çekmek için 2007'den bu yana düzenlediği Dünya Saati etkinliği kapsamında, Asya'dan Avrupa'ya onlarca şehir 27 Mart akşamı ışıklarını bir saatliğine kapattı.

Şehirler, bu sene "değişim" çağrısıyla gerçekleşen etkinlikte önemli anıt, yapı ve binaların ışıklarını söndürerek adeta sessizliğe karıştı.

Tıpkı Rusya'da olduğu gibi. Başkenti Moskova'da 2 binden fazla yapının ışıkları 1 saat kapatıldı.

'Doğayı korumak ahlaki sorumluluğumuzdur'

"Okyanus ve nehirlerde daha az balık, yok olan ormanlar veya daha geniş biyolojik çeşitlilik kaybı, tüm bu kanıtlar doğanın serbest düşüşe geçtiğini gösteriyor" diyen WWF Genel Direktörü Marco Lambertini, "bunun nedeni ise hayatlarımızı yaşama ve ekonomilerimizi yönetme şeklimizdir" ifadelerini kullandı.

Lambertini ayrıca, "Doğayı korumak ahlaki sorumluluğumuzdur, ancak onu kaybetmek aynı zamanda salgınlara karşı savunmasızlığımızı artırır, iklim değişikliğini hızlandırır ve gıda güvenliğimizi tehdit eder" şeklinde konuştu.

LMLM