Bilim-Teknoloji
Giriş Tarihi : 25-03-2021 13:58   Güncelleme : 25-03-2021 13:58

İlk kez bir kara deliğin manyetik alanı görüntülendi

İlk kez bir kara deliğin manyetik alanı görüntülendi

2019 yılında ilk kez bir kara deliğin fotoğrafını çeken bilim insanları bu kez de bu dev gök cisimlerinin manyetik alanlara etkisini görüntüledi.

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilim Vakfı öncülüğündeki astrofizikçiler, Dünya'dan 55 milyon ışık yılı uzaklıktaki M87 galaksisinin merkezinde yer alan bir kara delikten elde edilen ilk görüntü sırasında fark edilen polarize ışıktan yola çıkarak manyetik alanı görüntüsünü yakaladı.

 

Olay Ufku Teleskopu (Event Horizon Telescope / EHT) ile elde edilen görüntüde fark edilen manyetik alan etkisini değerlendiren EHT Bilim Kurulu üyesi Mariafelicia De Laurentis, 'Bu manyetik alanlar, hangi bölümlerinin kara deliklerin büyük enerji atımından sorumlu olduğunu anlamak için çok önemli." açıklamasında bulundu.

Astrophysical Journal Letters bilim dergisinde perşembe günü yayınlanan makale, kara deliklerin galaksilerin ötesine nasıl genişlediğinin aydınlatılması konusunda katkıda bulunuyor.

İlk kara delik fotoğrafı 2012 yılında uluslararası katılımla hayata geçen Olay Ufku Teleskopu'nun (EHT) çalışmaları ile 10 Nisan 2019'da elde edildi.

Einstein'ın 'izafiyet teorisine' katkı

Harvard & Smithsonian Astrofizik Merkezindeki astrofizikçi Sheperd Doeleman, "Bir kara deliğin fotoğrafını çekmek vizyoner bir proje. Bu projede uluslararası çapta 200 ortaklığa sahibiz" dedi. Projede görevli bilim insanlarından biri olan Dimitrios Psaltis ise yapılan araştırmanın Albert Einstein'ın izafiyet teorisine katkı sunacağını savundu.

Teori, 1915 yılında yer çekimi kanunlarıyla diğer doğal güçlerin arasındaki ilişkiyi açıklamak için oluşturulmuştu.

LMLM