Yunanistan
Giriş Tarihi : 27-03-2021 11:15   Güncelleme : 27-03-2021 11:15

UNUTMAYIN: PAZAR GÜNÜ SAATLER DEĞİŞİYOR!!!

UNUTMAYIN: PAZAR GÜNÜ SAATLER DEĞİŞİYOR!!!

Yaz saati uygulaması çerçevesinde, 28 Mart Pazar günü saat 3'te saatlerimizi 1 saat ileri çekerek 4 yapmayı UNUTMAYALIM.

Bunun yanısıra yaz-kış saat uygulamasının sonuncusu olup olmadığı ise merak konusu oldu,
çünkü  Avrupa Parlementesu 2019 senesinde yaptığı oylama ile, 2021’e kadar AB’de yaz ve kış saati uygulamalarına son verme kararı aldı. Strazburg’da bir araya gelen AP Genel Kurulu, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde mevcut yaz ve kış saati uygulamasının değiştirilmesine yönelik tasarıyı 192’ye karşı 410 oyla kabul etti. Alınan karar göre, her üye ülke yılda iki kez saatleri değiştirmek, daimi yaz saatini kullanmak ya da daimi kış saatini kullanmak arasında tercih yapacak ve 2021 yılından itibaren mevsimsel saat uygulamasına son verecek.

AB ülkelerinde her yıl mart ayının son pazar günü saatler bir saat ileri alınırken, ekim ayının son pazar günü de bir saat geriye alınıyor. Bu uygulama ile Türkiye ile AB arasındaki saat farkı kışın 2 saate çıktı.

Rusya ve Türkiye mevsimsel saatten vazgeçmişti
Yaz saati uygulamasına 2011 yılında geçen Rusya, gelen şikayetler üzerine üç yıl sonra uygulamadan vazgeçerek kış saati uygulamasına geri döndü.

Türkiye’de ise 1972 yılından 2016’ya kadar uygulanan mevsimsel saat uygulaması geçtiğimiz yıllarda kaldırıldı ve sürekli yaz saati uygulamasına geçildi. Bu uygulama ile AB arasındaki saat farkı kışın 2 saate çıktı. AB’nin aldığı bu yeni kararla birlikte artık aradaki saat farkı mevsimlere göre farklılık göstermeyecek.

LMLM