Yunanistan
Giriş Tarihi : 19-03-2021 11:41   Güncelleme : 20-03-2021 02:41

Başbakan Miçotakis ile Mısır Cumhurbaşkanı Sisi görüştüler

Başbakan Miçotakis ile Mısır Cumhurbaşkanı Sisi görüştüler

Başbakan Miçotakis ile Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, yaptıkları telefon görüşmesinde Doğu Akdeniz ve Libya konularını konuştu.

Başbakan Kiriakos Miçotakis ile Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, yaptıkları telefon görüşmesinde Doğu Akdeniz ve Libya konularını ele aldı.

Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Sisi ile Miçotakis telefonda görüştü.

Görüşmede, ekonomi, güvenlik ve enerjinin yanı sıra Libya ve Doğu Akdeniz'deki bölgesel konulara ilişkin fikir alışverişi yapıldı.

Son günlerde Mısır'ın Türkiye'ye göz kırpması nedeniyle gelişen ilişkileri ve Doğu Akdeniz'de işlerin Yunanistan'ın aleyhine gelişmesiyle sıkışan Miçotakis'in, Sisi ile sık görüşme taleplerinin arttığı belirtiliyor.

Miçotakis son görüşmesinde, Yunanistan’ın Mısır ile ikili düzeyde veya "Mısır, Kıbrıs ve Yunanistan arasındaki üçlü iş birliği mekanizması çerçevesinde" ortak iş birliğini geliştirmeye istekli olduğunu ifade etti.

İki ülke için ortak öneme sahip konulara işaret eden Miçotakis, bu konularda koordinasyon ve istişarelerin devamını istediklerini bildirdi.

Sisi de "Mısır'ın Yunanistan ile yapıcı iş birliği görüntüsünden, gerek iki ülke arasında gerekse üçlü iş birliği mekanizması çerçevesinde oluşan olumlu gelişmeden duyduğu memnuniyeti" ifade etti.

LMLM