Yunanistan
Giriş Tarihi : 13-03-2021 14:20   Güncelleme : 13-03-2021 14:20

Yunanistan mayıstan itibaren AB'den gelen turistlere kapılarını açacak

Yunanistan mayıstan itibaren AB'den gelen turistlere kapılarını açacak

Yunanistan Sağlık Bakanlığı, Covid-19 aşısı olan, salgına yakalanıp iyileşen ya da testleri negatif çıkan yabancı turistlerin 14 Mayıs'tan itibaren tatil amacıyla ülkeye giriş yapabileceğini açıkladı.

Yunanistan Turizm Bakanı Harris Theocracis yaptığı açıklamada her ihtimale karşı yabancı turistlere hava alanlarında rastgele testler yapılacağını, sonuçları pozitif çıkan kişilerin geçen seneki gibi 24 saat sonra değil anında karantinaya alınacağını duyurdu.

Tüm turistlerin Covid-19 ile alakalı sağlık giderlerinin devlet tarafından karşılanacağını ifade eden Theocracis, koronavirüs salgınıyla alakalı tüm uygulamaların Yunan vatandaşları ya da yabancı turistler için aynı olacağını kaydetti.
Ülkede geçen seneki gibi kamuya açık alanlarda maske takmak zorunlu olacak ve nisan ayında Avrupa Birliği (AB) içerisinden gelen turistlere bir pilot uygulama gerçekleştirilecek. İsrail gibi AB dışından olan ancak aşılama konusunda kademe kaydeden ülke vatandaşları da bu uygulamaya dahil olabilecek.

Yapılan tüm planlara rağmen Sağlık Bakanı Theocracis her an her şeyin değişebileceğini, sınırların açılması uygulamasının ileriki bir tarihe alınabileceğini de sözlerine ekledi.

Yunanistan genelinde şu anda akşamları sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Bazı şehirlerden bir diğerine gitmek de belirli kurallar çerçevesinde sınırlandırılmış durumda. Ülkede sadece bakkal, benzinlik ve eczane gibi temel mal ve hizmet veren dükkanlar açık. Bunun yanında, kapalı ya da açık mekanlarda kalabalık toplantılar yapmak da Covid-19 yasakları arasında.