Batı Trakya
Giriş Tarihi : 11-03-2021 17:10   Güncelleme : 11-03-2021 17:13

Yerel basına maddi destek istediler

Yerel basına maddi destek istediler

Milletvekilleri İlhan Ahmet ve Burhan Baran’ın da yer aldığı KİNAL partisi meclis grubu, yerel basına maddi destek verilmesi talebini meclise taşıdı.

KİNAL  milletvekilleri tarafından Devlet Bakanı Gerapetritis ile Dijital Yönetim Bakanı Pierrakaki’ye hitaben sunulan soru önergesinde yerel basın ın, dağıtım masraflarının karşılanması için medya kuruluşlarına verilecek devlet yardımı dışında bırakılmasının kabul edilemez olduğu vurgulandı.

Soru önergesinde yerel basın  kuruluşlarının, Resmi Gazete’de yayımlanan 4764/20 sayılı kanunda (ΦΕΚ256/A/23-12-2020) öngörülen dağıtım masrafları yardımı kapsamına alınmadığına dikkat çekilerek, ilgili bakanlardan, söz konusu kanunda, günlük yerel gazete yayımlayan bölgesel kuruluşları da kapsayacak şekilde bir düzenleme yapılması talep edildi.

Hatırlanacağı üzere KİNAL  tarafından daha önce de yerel medya kuruluşlarına mesleki ve maddi destek  sağlanmasını ön gören bir parti teklifi, Yeni Demokrasi  hükümetinin dikkatine sunulmuştu.

Diğer yandan milletvekili İlhan Ahmet tarafından da bölge özelinde girişimde bulunulmuş, iktidarın Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında medya kuruluşlarına yönelik açıkladığı, yaklaşık 20 milyon €’luk ilan desteğini kapsayan ekonomik yardım paketinde yerel medyanın ve özellikle de Türkçe yayımlanan basın yayın organlarının yer almaması Meclis  gündemine taşınmıştı.