Yunanistan
Giriş Tarihi : 06-03-2021 15:36   Güncelleme : 06-03-2021 15:36

Mitsotakis, Sisi ile görüştü.

Mitsotakis, Sisi ile görüştü.

Türkiye'nin Doğu Akdeniz krizinde Kahire yönetimiyle müzakereye yeşil ışık yakmasının hemen ardından, Mısır ve Yunanistan liderleri telefonda görüştü.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi ve Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, iki ülke arasındaki 'işbirliği alanlarını' konuştu.

Mısır cumhurbaşkanlığı sözcüsü Bassam Radi, liderlerin "başta enerji ve Doğu Akdeniz işbirliği olmak üzere çeşitli alanlarda yakın ikili ilişkileri ele aldığını" söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geçtiğimiz günlerde ''İlişkilerimizin seyrine göre Mısır'la deniz yetki alanlarını müzakere ederek bir anlaşma imzalayabiliriz'' demişti.

Radi'nin açıklamasına göre, Abdülfettah el Sisi, telefon görüşmesinde "Mısır-Yunan ilişkilerinin gücünü doğruladı." El Sisi, Mısır’ın özellikle ekonomi, enerji ve güvenlik alanlarında yapıcı işbirliğinin çeşitli yönlerini geliştirme arzusunu dile getirdi.

Yunan Başbakanı da ortak çıkarları ilgilendiren bölgesel konularda Mısır ile görüş alışverişinde ve istişarede bulunma konusundaki istekliliğini dile getirdi; özellikle enerji sektöründe ve Doğu Akdeniz'de karşılıklı koordinasyonun önemine işaret etti.

Cumhurbaşkanı El Sisi geçen ekim ayında Mısır ve Yunan hükümetleri arasında münhasır ekonomik bölgenin belirlenmesi ile ilgili olarak 6 Ağustos 2020'de imzalanan bir anlaşmayı onayladı.

Türkiye'nin Libya ile imzaladığı deniz yetki alanları anlaşmasına karşı çıkan Mısır yönetiminin bu adımı üzerine Ankara, söz konusu anlaşmaya, "Yok hükmünde" açıklaması ile sert tepki gösterdi.

Çavuşoğlu'nun Mısır açıklaması

Çavuşoğlu, 18 Şubat'ta Mısır'ın Akdeniz'de petrol ve doğal gaz arama faaliyetleri için ilan ettiği ruhsat sahalarından 18. saha ile Türk kıta sahanlığının sınırlarını kabul ettiğine dair yorumların sorulması üzerine, Mısır'ın 2020'de Yunanistan'la anlaşma imzaladığı zamanda da Türkiye'nin kıta sahanlığının güney sınırlarına saygı duyduğunu söyledi.

Mısır'ın Türkiye'nin kıta sahanlığının içine girmeden kendi kıta sahanlığı içinde sismik araştırma ve faaliyetlerini sürdürdüğünü kaydeden Çavuşoğlu, "Mısır, bizim kıta sahanlığımıza saygı göstermeye devam ediyor, biz bunu olumlu karşılıyoruz." dedi.

Türkiye ve Mısır'ın Doğu Akdeniz'de en uzun karası ve sınırları olan iki ülke olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, "İlişkilerimizin seyrine göre biz de Mısır'la deniz yetki alanlarını müzakere ederek bir anlaşma imzalayabiliriz." ifadesini kullandı.