Dünya
Giriş Tarihi : 01-03-2021 14:42   Güncelleme : 01-03-2021 14:42

Çadlı muhalif lider Dillo'nun evine kanlı çatışma

Çadlı muhalif lider Dillo'nun evine kanlı çatışma

Orta Afrika ülkesi Çad'da muhalefetin Cumhurbaşkanı adayı Yaya Dillo'yu gözaltına almak isteyen güvenlik güçleriyle Dillo'nun korumaları arasında çıkan silahlı çatışmada 2 kişi hayatını kaybetti, en az 5 kişi yaralandı.

Daha önceleri bir örgüt lideri olan ve sonra mecliste bakanlık görevine kadar yükselen Dillo, önümüzdeki nisan ayında mevcut Cumhurbaşkanı İdris Debi'nin en büyük rakibi olarak gösteriliyordu.

Hükümetten yapılan açıklamada Dillo'nun iki farklı adli soruşturmada ifade vermeyi reddetmesi üzerine hakkında yakalama kararı çıkarıldığı, ancak güvenlik güçlerinin Dillo'nun evine yaptığı operasyonda silahlı direnişle karşılaşıldığı kaydedildi. Çıkan çatışmada iki kişi hayatını kaybederken, 3'ü polis memuru 5 kişinin de yaralandığı açıklandı.

Yaya Dillo tarafından Reuters'e yapılan açıklamada ise, zırhlı bir Cumhurbaşkanlığı aracının evlerine saldırdığı, Dillo'nun annesi ve bir oğlu dahil aile fertlerinden 5 kişinin öldürüldüğü öne sürüldü.

Olay sonrası sosyal medya platformu Twitter'da saldırıya yönelik bazı videolar paylaşılırken, başkent N’Djamena'da pazar sabahından itibaren internet hızı yüzde 60 oranında kesildi. Reuters haber ajansı söz konusu görüntülerin Dillo'nun evine yapılan saldırıyla alakalı olup olmadığını teyit etmedi.

Eski bir örgüt lideri olan Dillo, 2000'li yılların başlarında Cumhurbaşkanı İdris Debi'ye karşı savaşmış, 2006'da Debi hükümetine katılarak bakanlık görevinde bulunmuştu. Dillo ayrıca Çad'ın Orta Afrika Devletleri Ekonomi Topluluğu (CEMAC) temsilcisi görevini yürütüyordu.

1990'dan beri Çad'ın Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan İdris Debi 2018'de yeni bir Anayasa değişikliği ile göreve yeniden seçilebilme hakkını 2033'e kadar uzatmıştı.

Çad'da 1982 yılında askeri darbe ile göreve gelen önceki Cumhurbaşkanı Hissein Habre şu anda Senegal'de ev hapsinde bulunuyor. İdris Debi 1990 yılında yaptığı darbeyle Habre'yi devirerek tam 30 yıldır Çad'ın Cumhurbaşkanı olarak görev yapıyor. Yaya Dillo ise diğer 16 isim arasında Cumhurbaşkanı Debi'nin karşısındaki en güçlü aday konumunda bulunuyor.