Yunanistan
Giriş Tarihi : 01-03-2021 11:54   Güncelleme : 01-03-2021 12:10

Kathimerini: 'Kahire'den Ankara'ya açık kapı'

Kathimerini: 'Kahire'den Ankara'ya açık kapı'

Mısır'ın, Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin Birleşmiş Milletler'e (BM) bildirdiği kıta sahanlığı sınırlarını dikkate alarak hidrokarbon arama ihalesine çıktığını duyurması, başkent basınında yer buldu.

Atina merkezli Kathimerini gazetesi, ihale duyurusunu "Kahire'den Ankara'ya açık kapı" başlığıyla haberleştirdi.

Haberde, Kahire hükümetince yayımlanan ihale haritasında, batıdaki bölgelerin Yunanistan ve Mısır arasında imzalanan MEB anlaşmasına göre belirlendiği, 28. meridyenin doğusunda yer alan bir parselin ise Türkiye'nin, Türkiye-Libya anlaşmasını imzalamasından birkaç gün önce BM'ye bildirdiği Türk kıta sahanlığının güney sınırlarında son bulduğu belirtildi.

Kathimerini, Mısır hükümetinin, diğer bölgelerin yanı sıra Akdeniz'de hidrokarbonların değerlendirilmesine yönelik söz konusu duyurusunun, bölgesel aktörlerin Kıbrıs sorununun sürüncemede bulunmasından kaynaklanan karışıklıktan uzak durma çabalarının göstergesi olduğunu yazdı.

Haberde, "Mısır'ın bu tercihi, Mısır-Türkiye ilişkilerinin iyileştiği yönünde bir unsur olarak değerlendirilmese de, Kahire'nin gelecekteki görüşmeler için kapıları açık tutmaya yönelik bilinçli bir tercihidir." ifadesine yer verildi.

ABDULLAH DİBEYDE: TÜRKİYE-LİBYA ANLAŞMASI GEÇERLİ

Voria.gr haber sitesinin de konuya ilişkin haberinde Libya'nın mutabakat neticesinde oluşturulan geçeci yeni hükümetin başbakanı seçilen Abdullah Dibeyde'nin "Türkiye ile yapılan Deniz  Yetki Alanlarının Sınırlandırılması Anlaşmasının geçerliliğini koruduğu" açıklamasına yer verdi.