Batı Trakya
Giriş Tarihi : 27-02-2021 11:47   Güncelleme : 27-02-2021 12:33

Türkiye'ye gidiş-gelişlerde sınırda geçerli olan son durum nedir?

Türkiye'ye gidiş-gelişlerde sınırda geçerli olan son durum nedir?
İskeçe KİNAL Milletvekili Burhan Baran'ın yaptığı açıklama:
"Değerli soydaşlarım; son iki gündür Türkiye'ye gidiş dönüşler ile ilgili ortalıkta dolaşan haberlere bir açıklama getirmek istiyorum.
25.02 2021 Perşembe günü Türkiye'ye giden yolcu otobüsünün Yunanistan Kipi sınır kapısında geçişine izin verilmediğine dair yolcu ve akrabalarından telefonlar almaya başladık. Hemen çalışma arkadaşlarımla olayla ilgilenmeye başladık. Yaklaşık 14 aydır pandemi başlangıcı ile birlikte Türkiye Yunanistan arasında yapılan günlük otobüs seferleri durmuştu. Bu zor dönemde bir turizim firması halkımızın mağduriyetini gidermek için farklı bir çalışma başlatmış, yolcular Yunan gümrüğüne getiriliyor işlemlerden sonra Free Shop'a kadar yürüyor ve Türkiyeden gelen otobüsler ile Türkiyeye taşınıyorlardı. Aynı şekilde taksilerinde bu uygulama ile çalıştığını biliyorduk. Fakat artan vakalar, bu uygulamada yaşanılan sorunlar ve şikayetlerden dolayı 25.02 2021 tarihi ile Kipi sınır kapısına ulaşan genelge ile bu geçişlere kesinlikle izin verilmiyeceği tarafımıza bildirildi. Aynı gün herşeyden habersiz sınırda bulunan 45 vatandaşımızın mağduriyetini gidermek için öncelikle Kipi sınır kapısı emniyet amiri ile ve Aleksandrupoli (Dedeağaç) Emniyet amiri ile görüşüp bu mağduriyetin giderilmesi için ricada bulunduk. Çünkü bu karardan haberdar olmayan 45 yolcu sınırda kalmıştı. Kipi emniyet amiri gerçekten bu ricamıza duyarlılık gösterip bakanlığa bir yazı yazacağını bizimde bakanlık ile görüşüp bu kişilerin bir sefere has geçişleri için izin verilmesini görüşmemizi istedi. Bakanlık danışmanları ile yapılan görüşmeler sonucunda bir sefere has özel izinle sadece Yunan plakalı otobüsün İpsala sınır kapısına kadar gidip yolcuları orada Türkiyeden gelen otobüslere aktarma yapabileceklerini söyledi. Yaklaşık 5 saat süren bu çalışmalar esnasında Kipi emniyet amiri ile yaklaşık 10 telefon görüşmemizden sonra özel izinle yolcular İpsala sınır kapısına geçti ve oradaki aktarmadan sonra geri döndü ve yolcular Türkiyeden gelen otobüslerle İstanbula yollarına devam ettiler.
 
Son görüşmemizde Kipi emniyet amiri " Türkiye'ye bundan sonra yolcu taşımacılığı yapacak olan otobüs ve taksilerin tüm işlemlerini yapıp Türkiyeye geçebilceklerini, Kipi sınır kapısında bir sonraki karara kadar(olumlu, olumsuz) en az 15 gün yolcu değişimine izin verilmeyeceğini, otobüs ve taksilerin yolcularını Türkiyeye götürmelerinde sorun olmadığını fakat otobüs ve taksi şöförlerinin tüm herkes gibi Yunanistan'a dönüşte belgelerini hazırlamalarını, negatif Pcr testlerini ibraz etmelerini ve Yunanistana giren tüm herkese uygulanan 7 gün karantinanın uygulanacağını belirtti.
 
Öncelikle bu tarihte soydaşlarımızın yollarda perişan olmaması için üstün çaba sarfeden Kipi ve Aleksandrupoli ( Dedeağaç) emniyet amirlerine ve bakanlık danışmanlarına çok teşekkür ediyorum.
Son olarak belirtmek istiyorumki Yunanistan Türkiye arasında geçişlerde tüm evraklar, testler ve karantina kurallarına uyulduktan sonra Özel araç, otobüs ve taksilerin geçişinde sorun yoktur. Saygılarımla."