Yunanistan
Giriş Tarihi : 22-02-2021 14:23   Güncelleme : 22-02-2021 15:09

'Kuzey Kıbrıs Türklere aittir' sözü için yayın evine soruşturma!

'Kuzey Kıbrıs Türklere aittir' sözü için yayın evine soruşturma!

Psyhoyos Yayınları tarafından Yunanistan'da yayınlanan bir kitapta öğrencilerin coğrafya bilgisini geliştirmeye yönelik konular yer alırken “Kıbrıs adası Türkiye’ye aittir” cümlesi tepkilere neden oldu.

Gelen eleştiriler üzerine yayınevine soruşturma açıldı. 

Yunanistan'ın önde gelen yayınevlerinden olan "Psyhoyos Yayınları" tarafından coğrafya ile ilgili bir derginin fotoğraflarının basılıp dağıtılması ve internette yayınlanması ülkeyi ayağa kaldırdı.

Öğrencilere yönelik yayın organında Avrupa ve Akdeniz ülkelerini “Öğrenmek ve Keşfetmek” başlığı altında yayınlanan bulmaca türündeki yayının harita bölümünde  Kıbrıs ile ilgili açıklamada “Kıbrıs bir Akdeniz adasıdır ve kuzeyi Türkiye’ye aittir” ifadeleri yer aldı.

KİTAP YAYINDAN KALDIRILDI
 
Sosyal medya ve telefon ile yayınevini tepki ve uyarı yağmuruna tutulmasının ardından şirket gerek sosyal medyadan gerekse yaptığı yazılı duyuru ile yayının hem internet ortamından kaldırıldığını hem de piyasadan geri çekildiğini okuyucularına duyurmak zorunda kaldı.

Kitapta, “Kıbrıs adası Türkiye’ye aittir” ifadesi ülkeyi karıştırdı.

"İŞGAL EDİLEN FOTOĞRAFLAR TÜRKİYE'YE AİT OLARAK GÖSTERİLEMEZ"

Yayınevi açıklaması şöyle:

“Değerli okuyucular,

Öğreniyorum ve keşfediyorum: Avrupa adlı yayınımızdaki hatadan dolayı çok üzgünüz ve bunu, düzeltip yeniden basarak, piyasadan çekiyoruz.

Açıktır ki işgal edilen topraklar Türkiye’ye “ait” olarak tercüme edilemez.

Açıkçası, çevirmenin hatası, kitap editörümüzün dikkatinden de kaçmamalıydı. Kıbrıs’ımızla ilgili pek çok başlık yayınladık ve hatanın büyüklüğünü anlıyoruz, özellikle çocuklarımıza mesajlar ileten bir çocuk baskısında.

Tekrar özür diler ve ürünün sitemizden kaldırıldığını ve yarından itibaren piyasadan çekileceğini beyan ederiz. Saygılarımızla”.