Batı Trakya
Giriş Tarihi : 15-02-2021 19:36   Güncelleme : 15-02-2021 19:42

Milletvekili Baran'ın çalışması sonuç getirdi, Camilerden alınan haksız vergiler iptal edildi.

İskeçe KİNAL Milletvekili Burhan Baran, Topiros ve Bulustra (Avdira) belediyelerindeki camilerden alınan vergilerin iptal edilmesiyle ilgili açıklama yaptı.

Milletvekili Baran'ın çalışması sonuç getirdi, Camilerden alınan haksız vergiler iptal edildi.

İskeçe Milletvekili Burhan Baran tarafından yapılan açıklamada “Yapılan çalışmalar sonucunda, sene sonunda bu iki belediyemiz, belediye meclisinde aldıkları karar ile yıllardır bu haksız alınan verginin iptaline karar verdiler.” ifadeleri kullanıldı.

Milletvekili Burhan Baran’ın açıklaması şöyle:

“2020 yılı başında tespit ettiğimiz, Topiros ve Avdira belediyesi sınırları içinde bulunan Camiilerimizden, bu iki belediyemizin Elektrik Krumu( ΔΕΗ) üzerinden illegal olarak vergi aldığını ve bu vergilerin iptali için çalışmalarımızı başlatmıştım.

Bu konu hakkında belediyelerimizi bilgilendirdim. Kendilerine bu konu hakkındaki tespit ettiğimiz karar ve kararnameleri gönderip hem bu belediyelerdeki azınlık azaları, hem de Belediye Başkanları ile görüştüm. Kendilerinden acil olarak bu illegal alınan vergilerin iptalini talep ettim.

Araya pandemi sürecinin de girmesi ile bu süreç biraz uzasa da, ısrarla konunun üzerine gittim. Yapılan çalışmalar sonucunda, sene sonunda bu iki belediyemiz, belediye meclisinde alıdıkları karar ile yıllardır fark edilmeyen bu haksız alınan verginin iptaline karar verdiler.

Bu konuda bizimle birlikte bu sorunun bir an önce sonuçlandırılması için çaba sarfeden Avdira ve Topiros ( İnhanlı ) belediye başkanlarına, azınlık mensubu iki belediyenin belediye başkan yardımcılarına ve iki belediyedeki hem iktidar, hem muhalefette bulunan belediye azalarına teşekkürlerimi iletirim.

Bu konu ile birlikte yürüttüğümüz yine il genelinde Camiilerimizde Elektrik faturaları üzerinden, Radyo Televizyon Kurumu(ΕΡΤ) adına alınan haksız verginin kaldırılması için çalışma başlatmıştım. İl genelinde tüm Camii Mütevelli Heyetlerini tek tek arayarak çözüm yolunu anlattım. Bu verginin kaldırılması için bir iki evrak ile siyasi büroma uğramalarının yeterli olacağını ilettim. Maalesef aradığımız yaklaşık 90 Cami Mütevellisinden sadece 11 Mütevelli başkanının bu konu ile ilgilenmesinin yarattığı duyarsızlığın beni üzdüğünü her platformda dile getirmeye devam edeceğim. Bu illegal sorunun çözümünün hala mümkün olduğunu ve Mütevelli Heyetlerinin siyasi büroma uğramalarının yeterli olacağını vurgulamak isterim.”