Dünya
Giriş Tarihi : 24-11-2014 19:44   Güncelleme : 24-11-2014 19:44

İsrail'in Maşası Olmaya Talip

İsrail'in Maşası Olmaya Talip

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi, Filistin'e silahlı kuvvetlerini göndermeye hazır olduklarını, bunun hem Filistin'e hem de İsrail’in güvenliğine katkı yapacağını söyledi.


İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, Başbakan Matteo Renzi ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus ile görüşmek üzere bugün İtalya’nın başkenti Roma’ya gelecek olan Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi, İtalya’nın yüksek tirajlı gazetelerinden Corriere della Sera’ya demeç verdi.

İtalya’nın AB Dönem Başkanı olması sebebiyle bu ziyaretinde İtalya ve Avrupa’ya, ülkesinde olup bitenleri anlatıp, Mısır’a daha fazla İtalyan yatırımcının gelmesi arzularını dile getireceğini ifade etti. 

Uluslararası boyutta kendisine yöneltilen pek çok eleştiriye yanıt verdiğini ve Mısır’ın öneminin anlaşıldığını anlatan Abdülfettah es-Sisi, ABD ile büyük dostluklarının bulunduğunu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile mükemmel bir anlaşma içinde olduklarını, yılbaşında da Çin’i ziyaret edeceğini belirtti. 

;Terörizmin pek çok yüzü olduğunu söyleyen Sisi, IŞİD’in de bunlardan biri olduğunu, terörizmle askeri anlamda mücadele ettiklerini ancak bu tehdidin yoksullukla mücadele etmeden yenilemeyeceğini ve bu konuda birlikte çalışılması gerektiğini anlattı.

Mısır’ın son olarak Gazze’deki savaşın ateşkesle sonuçlanmasına katkıda bulunduğu hatırlatılarak şimdi de son olarak Kudüs’te yaşananların ardından radikal gruplar arasında çatışma çıkma endişesi taşıyıp taşımadığı sorulan Sisi, şu yanıtı verdi:

"Din savaşları, her ne olursa olsun kaçınılması gereken bir dehşettir fakat çoğu zaman bunun için gereken bileşenler eksiktir. Bu durumda özellikle İsraillilere güvenliklerini garanti etmeye aynı zamanda Filistinlilerin, Filistin devleti umudunu beslemeye ihtiyaç vardır. Filistin devletinin oluşmasını takiben taraflar arasında güven tesis edilmesi uzun sürecek. Bunun aynısı İsrail ve Mısır arasında, biz barış yaptıktan sonra olmadı mı? O yüzden geçiş dönemi çok önemli. İsrailliler, güvenliklerini riske edemez. Filistinliler de artık bu noktada, kendilerine de zarar veren ciddi ve pervasız eylemler yapmamalıdır.” 

Mısır’ın bu konuda yardım etmeye hazır olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Sisi, “Biz silahlı kuvvetlerimizi Filistin’e göndermeye hazırız. Bu hem oradaki yerel polise yardım edebilir, hem de İsrail’in güvenliğini garanti edebilir. Sürekli değil güveni temin edene kadar gerekli olan zaman için söylüyorum. Ama bunun için önce kuvvetleri göndereceğimiz Filistin devleti var olmalı” dedi.

Bu durumu hem İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile hem de Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile konuştuğunu aktaran Sisi, Netanyahu’ya yürekli bir şekilde bunları söylediğini belirtti.


Libya

Libya'ya da değinen Sisi, "Libya'nın istikrara kavuşması herkes için öncelikli. Orada kaos hüküm sürmekte ve cihat yanlıları kendilerine üs oluşturmakta. NATO oradaki görevini tamamlamadı. Kaddafi ortadan kalktıktan sonra ülkeyi neden terk etti" diye konuştu.

Yeni bir müdahale olasılığı görmediğini belirten Abdülfettah es-Sisi, “Uluslararası toplum, açık bir seçim yapmalıdır. Yardımlar ve ekipmanlar, özellikle yeniden düzeni sağlayacak orduya gitmeli” ifadesini kullandı.


Mursi’nin durumu

Müslüman Kardeşler’e yönelik sertlikle suçlandığı, ülkenin seçilmiş cumhurbaşkanı Mursi’nin idamla yargılandığı, onun gibi diğer Müslüman Kardeşler üyelerinin terörizm suçlamalarıyla yargılandığı, çok sayıda kişi hakkında nihai kararın beklendiği idam cezası olduğu, Mısır ordusunun geçen yıl 14 Ağustos’ta Rabiatul Adeviye’deki müdahalesinin katliama yol açtığı anımsatılan ve bütün bunların Mısır halkındaki sosyal bölünmeyi arttırıp arttırmayacağı sorulan Sisi, şu yanıtı verdi:

“Bakın siz, biraz abartıyorsunuz. Biz sadece harekete geçtik. 3 Temmuz 2013’te Mursi, milyonlarca Mısırlı’nın baskısıyla düştüğünde 14 Ağustos’a kadar geçen sürede bizim Kahire’de kuvvet kullanarak normalliği sağlamamız gerekiyordu. Müslüman Kardeşler, silahlı kuvvetlerle hareket edebilirdi. Bunun yerine onlar şiddete yöneldi ve Rabiatul Adeviye’de her türlü provokasyona açık, yasa dışı bir işgal faaliyetine giriştiler. Ne yapmalıydık? Mısır’ın ulusal çıkarları ve halkın tam rızasıyla hareket ettik. Mursi’ye yönelik süreç bir kamu davası ve henüz ilk aşamada. Daha uzun bir süreci var diğerlerininki gibi. Bu süreçte bizim adalete müdahalemiz yok.” 

Müslüman Kardeşler grubuyla ilişkilerinin değişip değişmeyeceği yönündeki soru üzerine Sisi, “Bunu zaten cevapladım. Bu onlara bağlı. Ve de yargıçlara” dedi.


El-Cezire muhabirlerinin durumu

“Müslüman Kardeşler yanlısı haber yaymak” gerekçesiyle yaklaşık bir yıldır tutuklu bulunan üç El-Cezire muhabirinin durumunun sorulması üzerine Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, “Eğer ben karar veriyor olsaydım, onları cezalandırmaz, sınır dışı ederdim. Ama kararlar yargıya ait. Tekrar ediyorum biz de buna saygılıyız. Ama bir şeyler ilerliyor ve biz sorunu çözmeye çalışıyoruz” diye konuştu.