Avrupa
Giriş Tarihi : 03-02-2021 16:24   Güncelleme : 03-02-2021 16:24

ALMANYA’DAKİ TÜRKLERİN PANDEMİ NEDENİYLE PASAPORTLARI YENİLENEMİYOR

ALMANYA’DAKİ TÜRKLERİN PANDEMİ NEDENİYLE PASAPORTLARI YENİLENEMİYOR

Almanya'da salgın nedeniyle konsoloslukların randevu verememesi üzerine pasaportların yenileme işlemi yapılamıyor. Binlerce Türk pasaport işlemi nedeniyle ne Türkiye’ye gidebiliyor, ne de başka ülkeye seyahat edebiliyorlar.
Almanya’daki Türk konsolosluklarında pasaport ve nüfus başta olmak üzere bir çok işlemin yetiştirilememesi veya çok geç yapılması nedeniyle Türk vatandaşları büyük sıkıntılar çekiyor. Pasaportların uzatılamaması ve noter randevularının alınamaması nedeniyle çıkan sorunlar akıl almaz tehlikeleri beraberinde getiriyor.

PASAPORTLARIN SÜRESİ UZAMAZSA SINIR DIŞI EDİLEBİLİRLER

Almanya'da, Yabancılar Yasası'nın 5'nci maddesinin 4. bendi, oturma izni için “geçerli pasaport” şartı arıyor. Ülkede 4 milyona yakın Türk kökenli yaşıyor ve bunların yaklaşık 1.5 milyonu Türk vatandaşı. Bu insanlar pasaportlarına bağlı oturma izni alıyorlar. Pasaportu ocak ya da şubat ayında biten Türk vatandaşı, yeni pasaport için diplomatik temsilciliklere (örneğin Frankfurt Başkonsolosluğu) başvurduğunda, Ağustos, Ekim ya da Kasım ayına randevu veriliyor. Bu Türk'ün oturma izni de bitmişse ya da yenilenmesi-uzatılması gerekiyorsa, pasaport yokluğu nedeniyle Yabancılar Dairesi'nde sorun çıkacak. Bazı daireler, sınır dışına varana kadar işlem yapabilecek.
 
Pasaportsuzluk, ilticacılara, vatansızlara tanınan bir hak ve onlara pasaport olmadan da oturum verilebiliyor. Ancak Türkler, ilticacı değil ve yasal yoldan oturum sahibi. Pasaportların olmaması, Almanya'da yasa dışı duruma düşmeleri demek. Pasaportsuzluk, sosyal yardımların da kesilmesi riskini taşıyor.

TÜRKLER ALMANYA'DA MAHSUR KALDI

Birçok Türk, yeni pasaport çıkaramadığı için Türkiye'ye gidemiyor. Vergi, emeklilik, anavatana ziyaret, aile ziyareti ya da başka işler için Türkiye'ye veya başka ülkelere gitmek isteyen Türkler, pasaport yeniletemediği için Almanya'da mahsur kaldı.

Sadece pasaport da değil, nüfus ve noterlikte de işlemler uzadığı için, herkes büyük sıkıntılarla karşı karşıya. Randevulu sistem nedeniyle, konsolosluklara telefonla ulaşmak da büyük bir çile.

Kaynak: Sözcü