Avrupa
Giriş Tarihi : 25-01-2021 11:29   Güncelleme : 25-01-2021 11:38

Avrupa'da koronavirüs kısıtlamalar protesto edildi: olaylar çıktı

Avrupa’nın bir çok noktasında koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan kısıtlamalar, binlerce kişi tarafından protesto edildi.

Avrupa'da koronavirüs kısıtlamalar protesto edildi: olaylar çıktı

Koronavirüs salgını Avrupa’da hızla yayılmaya devam ederken, birçok ülkede kısıtlama karşıtlarının protestoları sürüyor. Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da bulunan Rijksmuseum ve Van Gogh Müzesi önünde bulunan meydanda bir araya gelen binlerce kişi ülkede Cıovid-19 salgınına karşı uygulanan kısıtlamaları protesto etti.

Protestocular ellerinde, “Özgürlük: bu kuşatmayı durdurun” ve “Ne istiyoruz? Özgürlük!” yazılı pankartlar taşıdı. Göstericilerin çoğunun protestolar sırasında maske takmadığı ve sosyal mesafe kuralına uymadığı görüldü.
 
İzinsiz olarak düzenlenen gösteri, polis tarafından dağıtılmak istenince göstericiler ve polis arasında arbede çıktı. Dağılmayı reddeden bazı protestocular polise havai fişek ile saldırırken, polis ise göstericilere tazyikli suyla karşılık verdi.

Hollanda’da vaka ve can kayıplarındaki artışın ardından geçtiğimiz sene Aralık ayında okullar ve çoğu işletmeler kapatılmıştı. Bu hafta ise kısıtlamaların 3 hafta daha uzatıldığı duyurulmuştu. Hollanda’da toplam vaka sayısı 912 bin 554’e, toplam can kaybı ise 13 bin 6’ya ulaştı.

HOLLANDA’DA MAĞAZALAR YAĞMALANDI
Prostestolar sırasında Hollanda’da bazı göstericilerin mağazaları yağmaladıkları görüldü

DANİMARKA
Danimarka’daki kısıtlama karşıtı protestocular Başbakan’ın heykelini yaktı,

ALMANYA
Almanya’da daha önce büyük kitleler sokakta kısıtlamaları protesto etmişti. Protestolara karılan kişi sayısı azalsa da devam ediyor

ÇEKYA
Çekya’da korona kısıtlamalarına karşı yasak olmasına rağmen bugün ülke genelinde yüzlerce bar ve restoran açıldı. Dükkan sahipleri, haftalardır Avrupa genelinde popülerlik kazanan protesto hareketinin çağrısı doğrultusunda hareket etme kararı aldı.

LMLM