ORTADOĞU
Giriş Tarihi : 25-01-2021 11:16   Güncelleme : 25-01-2021 11:16

İran Dışişleri Bakanı: Azerbaycan’ın topraklarını geri almasından mutluyuz

İran Dışişleri Bakanı: Azerbaycan’ın topraklarını geri almasından mutluyuz

Türkiye’yi de kapsayan bölge turu kapsamında Azerbaycan’a giden İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, “Kardeş ülke Azerbaycan’ın topraklarını geri almasından mutluyuz” dedi.
Rusya, Ermenistan, Gürcistan ve Türkiye’yi de kapsayan bölge turu kapsamında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye giden İran Dışişleri Bakanı Muhammet Cevad Zarif, havalimanında İran medyasına açıklamalarda bulundu.

Temaslarında bölgesel işbirliğini ele alacaklarını aktaran Zarif, “Kardeş ülke Azerbaycan’ın topraklarını geri almasından mutluyuz. Bugün Azeri toprakları Azerbaycan halkının elindedir. Halkın kurtarılan bölgelerdeki evlerine süratle dönmesi için yardım etmek istiyoruz” dedi.
 
Bölgeye Rus barış gücü yerleşmişti
Azerbaycanlı yetkililerle Karabağ’daki istikrar, barış ve yeniden imar konularını konuşacaklarını söyleyen Zarif, transit geçişler ve Kuzey-Güney Ulaştırma Koridoru ile ilgili müzakerelerde bulunacaklarını sözlerine ekledi.

Azerbaycan ile Ermenistan arasında on yıllardır devam eden Dağlık Karabağ krizi, şiddetlenen çatışmalarla 27 Eylül’de bir kez daha alevlenmiş ve 9 Kasım’a kadar sürmüştü. 9 Kasım 2020 tarihli üçlü anlaşmayla bir dizi kesim Azerbaycan’ın kontrolüne geri dönerken bölgeye Rus barış gücü konuşlandırılmıştı.