Güncel
Giriş Tarihi : 23-01-2021 19:40   Güncelleme : 23-01-2021 19:40

Arjantin'de Keşfedilmiş en büyük dinozor fosili bulundu

Arjantin'de Keşfedilmiş en büyük dinozor fosili bulundu

Arjantin'de, şu ana kadar keşfedilen dinozorların en büyüğüne ait olduğu tahmin edilen 98 milyon yıllık dinozor fosili bulundu.

Keşfi yapan bilim insanları, sauropoda grubuna ait fosilleşmiş kemiklerin, bugüne kadar rastlanan Patagotitan mayorum adlı en büyük dinozorun kemiklerinden 10 ila 20 kat daha büyük olduğunu açıkladı.

Uzun boyun ve uzun kuyruklu sauropodalar, yeryüzünde yaşamış en büyük canlılar olarak biliniyor. Bu gruba ait Patagotitanların ağırlığı 70 tona, uzunluğu ise 40 metreye kadar varıyordu.

La Plata Müzesi'nden Alejandro Otero, şu ana kadar ulaşılan yirmiye yakın omurga ve pelvik kemik parçalarını birleştirerek yeni keşfedilen dinozorun yapısını anlamaya alışıyor.

Uzmanlar, dinozorun vücut yapısını tam olarak resmedebilmek için başta kalça ve kol kemikleri olmak üzere daha fazla bulguya ihtiyaçları olduğunu ve bu kemiklere ulaşma umuduyla kazıların devam edeceğini duyurdu.

Fosillerle ilgili ilk keşif 2012 yılında yapılmış ama gün yüzüne çıkarma işlemi 2015'te başlamıştı. 6 yıl sonra kuyruk kemiklerinin yarısı ile bazı pelvik kemiği parçalarına ulaşan ekibe göre kazı çalışmalarının en az birkaç yıl daha sürmesi bekleniyor.