Yunanistan
Giriş Tarihi : 05-01-2021 12:23   Güncelleme : 05-01-2021 12:42

Hükümet - kilise karşıkarşıya geldi!

Hükümet - kilise karşıkarşıya geldi!

Yunanistan Kilisesi Kutsal Sinod Meclisi, yaptığı açıklamayla hükümetin “Suların Kutsanması” törenlerinde kiliselerin kapalı kalması kararına uymayacağını belirtti. Kilise’nin açıklamasına hükümetten yanıt gecikmedi. Hükümet, “Yasa, isteğe bağlı olarak geçerli değildir, istenildiği gibi uygulanamaz” cevabını verdi.

Yunanistan Kilisesi Kutsal Sinod Meclisi kararına ilişkin hükümet yaptığı açıklamada şunları belirtti:

"Hükümet, salgının her aşamasında halk sağlığına ve halkın inancına saygı göstererek kilise ile hizmetler konusunda sürekli istişare içindedir. Bu kapsamda. Noel ve Yeni Yıl ayinleri düzenlendi.

Özellikle okulların yeniden açılması göz önünde bulundurulduğundan dolayı virüse karşı mücadelenin istikrarlı hızını tehlikeye atmamak için bu hafta, toplumda önceki kısıtlama rejimine geri dönülmesine neden oldu.

Tapınaklarda inananların katılımı olmadan bireysel ibadetlerin yapılmasına devam edilecek.

Kutsal Sinod Meclisi, aldığı kararla yeni önlemlere rıza göstermemektedir. Ancak yasa, aynı fikirde olmayan herkesin görmezden gelebilmesi için istenildiği gibi uygulanamaz. Umuyoruz ki, kilise, bugüne kadar sorumlu bir şekilde yaptığı gibi, toplum için aciliyetinin farkına varacaktır. Önleme ve ihtiyati tedbirlerin uygulanması bir zorunluluk ama aynı zamanda hepimizin sosyal dayanışma ve sorumluluk eylemidir” denildi.