Avrupa
Giriş Tarihi : 18-12-2020 12:16   Güncelleme : 20-12-2020 02:15

AB mahkemesi, Belçika'daki hayvanların bayıltılmadan helal ve koşer kesim yasağını destekledi

AB mahkemesi, Belçika'daki hayvanların bayıltılmadan helal ve koşer kesim yasağını destekledi

Avrupa Birliği'nin (AB) en üst mahkemesi olan Avrupa Adalet Divanı, Belçika'da bir kısım Müslüman ile Yahudilerin karşı çıktığı dini usullerle BAYILTMASIZ hayvan kesimi yasağının uygun olduğuna karar verdi.

Belçika'da Flaman bölgesinde bahsegel 2017'de getirilen "kesim öncesi hayvanlara şok verilmesi" uygulamasına karşı çıkan bazı Müslüman ve Yahudi sivil toplum kuruluşları Anayasa Mahkemesine başvurdu.

Belçika Anayasa Mahkemesinden Adalet Divanına giden konu hakkında bugün açıklanan kararda, dini amaçlı olanlar dahil kesimlerde hayvanların iyiliğinin sağlanması için AB üyesi ülkelerin "kişilerin temel haklarını ihlal etmeden" kesilecek hayvana şok verilmesini isteyebileceği belirtildi.

Belçika nüfusunun yaklaşık yüzde 6'sını oluşturan Müslüman ve Musevi toplumlar, hayvanların şoklanmadan ve uyutulmadan kesilmesini yasaklayan kararın, iki toplumun dini özgürlüklerini kısıtladığını ve toplumlara saygısızlık olduğunu savunuyor.

Bir kısım Müslümanların "helal", Musevilerin ise "koşer" olarak adlandırdığı kesime göre hayvanların kesilmeden önce sağlığı ve bilincinin yerinde olması gerekiyor. Kesimden önce hayvanların bayıltılması veya şoklanması ise buna mani teşkil ederek bir kısım Müslüman ve Musevilerin tükettiği helal ve koşer ürünlerin elde edilmesini engelliyor.