Batı Trakya
Giriş Tarihi : 13-12-2020 19:16   Güncelleme : 13-12-2020 19:16

İlhan AHMET: 'Trakya çiftçisi yok olmaya, Trakya halkı göç etmeye mahkûm ediliyor!'

İlhan AHMET: 'Trakya çiftçisi yok olmaya, Trakya halkı göç etmeye mahkûm ediliyor!'

Rodop Milletvekili İlhan AHMET, 2021 yılı meclis bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada, Trakya çiftçisine yapılan haksızlıkları dile getirerek hükümetin ekonomi politikalarını eleştirdi.

Meclisin 12 Aralık Cumartesi akşamki oturumunda söz alan İlhan AHMET, Trakya’nın kalkınması için kurulan partiler üstü komisyona değinerek, iktidarın Trakya’ya olan sözde ilgisini samimiyetsiz ve ‘göz boyama’ olarak nitelendirdi. Milletvekili, son yıllardaki Trakya’nın kalkınması odaklı girişimlerin özellikle de bölge çiftçisinin beklentilerini karşılamaktan uzak olduğunu kaydetti.  

Tarım Bakanı Voridis’e yüklenen milletvekili, 2018 yılındaki tütün ve pamuk zararlarının Devlet Mali Yardım Programı’ndan tazminine dair verdiği sözü hatırlatarak, “sayın bakan, verdiğiniz sözden kaçmayın! Trakya çiftçisini kamuoyunun gözünde alay konusu yapmayın! Trakya’daki 30 bin tütün üreticisi ile oyun oynamayın! Buna ne sizin ne de partinizin hakkı yok!” dedi.

Diğer yandan İlhan AHMET, zarara uğrayan tütün üreticilerinin Acil Durum Planlama Politikası (PSEA) kapsamına alınarak kayıplarının karşılanması için kurulması öngörülen özel bilim komisyonunun akıbetinin ne olduğunu da sordu.

“Tütün üreticilerinin tazminatları hangi gerekçeyle kesildi?” diyerek tarım bakanını açıklama yapmaya çağıran milletvekili, “Tütün tazminatları için beyan ettiğiniz bu bilim komisyonu kuruldu mu? Ne zaman ve hangi bilim insanları tarafından oluşturuldu? Herhangi bir çalışma yaptı mı? Yaptıysa raporu nerede?” diye sordu. 

“Tütün şirketlerinden ülke ekonomisine destek var ama ülkeyi yönetenlerden tütün üreticisine destek yok!”

“Tütünün ülke ekonomisine katma değer sağlamadığı için desteklenmediği yalanına artık kimse inanmıyor!” diyerek hükümeti de eleştiren milletvekili, “Ülkedeki tütün şirketlerinin yıllık 3 milyar Euro vergi ödediği bilinirken ülke ekonomisine katkı sağlamadıkları nasıl söylenir? Üstelik yakında, British American Tobacco Hellas şirketi sektörde yaptığı yeni yatırımları ve 200 kişilik yeni istihdam sağladığını açıklamışken, bu katkı görmezden gelinebilir mi?” dedi.   

Milletvekili İlhan AHMET, hükümeti başarısız tarım politikalarıyla Trakya çiftçisini adeta yok etmeye ve bölge halkını göç ettirmeye yönelik bir gayret içinde olmakla eleştirerek, “Sayın bakan, tütün şirketleri için olmazsa olmaz nitelikteki ‘basma harmanı’nın yegâne üreticisi olan Trakya tütüncüsünü neden yok etmek istiyorsunuz?, Pamuk üreticilerini, kiraz üreticilerini, patates üreticilerini, hayvan besicilerini neden desteklemiyorsunuz?. Trakya çiftçisi zaten fakir diye mi?, Azınlık diye mi?, Size baskı yapma ve seslerini duyurma güçleri yok diye mi görmezden gelme cüreti gösteriyor ve desteklemeyerek göç etmeye mecbur bırakıyorsunuz. Eğer öyleyse sayın bakan, büyük bir acziyet ve yanılgı içindesiniz. Zira sandıkta, Trakya çiftçisinin size cevabı, çok şiddetli olacak!Ekonomi ve kalkınmadaki başarısızlıklarınız, maddi destek vermeyişiniz yurttaşlarımızı göçe zorlarken, yerini yurdunu terk eden insanlarımızın size öfkesi elbette ki şiddetli olacak!” diye konuştu.

“İktidar, Azınlığa karşı olumlu politika üretmekten imtina ediyor!”

Tarım bakanına, tütün üreticilerinin haklarının verilmesi için defalarca çağrıda bulunduğunu hatırlatan milletvekili, “Görüyorum ki nihayet, az da olsa kıpırdanmaya başlamış, Tütün Kooperatifi ve Trakya’daki diğer yetkililer ile toplantı yapmayı başarmışsınız. Olur ya belki bir şeyler vermeyi de başarırsınız!. Ama dikkat edin de göz boyamak için metelik vermeye kalkışmayın!. Zira bu halkın buna tahammülü kalmamıştır!. Adil ve makul tazminat ve yardım istiyoruz. Ne daha azını, ne daha fazlasını!.” dedi.

Öte yandan hükümetin, çiftçi haklarında olduğu gibi Azınlık haklarıyla ilgili de benzer şekilde bir kayıtsızlık ve durağanlık içinde olduğuna işret eden milletvekili, “İktidarın, Azınlıkla ilgili her alanda siyasi bir durgunluk içerisinde olduğunu tespit ediyoruz. Azınlık hakları konusunda da aynı bağlamda tıpkı tarımda olduğu gibi negatif bir hareketsizlik sergilediğini gözlemliyoruz. Azınlık hakları gibi kurumsal konuları partiler üstü komisyonda görüşüyoruz ancak Azınlık eğitimi, vakıflar, müftülük ve dernekler konusunda hiçbir olumlu ve esastan müzakereler yapılmıyor. Bu konular adeta dondurulmuş vaziyette.  Bu konulardaki Azınlık haklarının özüne olumsuz müdahaleler yapıldığı gerçeğinin değişmesi yönünde ise bir adım atmıyorsunuz. Tam bir siyasi hareketsizlik sergilediğini gözlemlediğimiz iktidar, olumlu herhangi bir müdahalede bulunmaktan ise özellikle imtina ettiği izlenimini vermektedir.” diye belirtti.

“Ucuz internet ve kaliteli erişim her vatandaşın hakkı!”

Konuşmasında, ülkede telekomünikasyon sektöründeki kartelleşmeye ve telefon ve internet faturalarındaki fahiş fiyat haksızlığını da bir kez daha dile getiren Milletvekili İlhan AHMET, iktidara, “Avrupa Birliği ülkeleri arasında düşük hizmet kalitesine karşı en pahalı telefon ve internet faturasını kendi vatandaşımıza ödeten tekel şirketleri desteklemekten vazgeçin!” diye seslendi.Ucuz internet tarifesi ile kaliteli ve hızlı erişim imkânından yaralanmanın özellikle covid-19 virüsü pandemisi döneminde öneminin ortaya çıktığını belirten milletvekili, her bir vatandaşın eşit şekilde bu hizmetten faydalanması için bakanlığı, gerekeni yapması için harekete geçmeye çağırdı.

Konuşmasının sonunda Rodop Milletvekili İlhan AHMET, KİNAL Partisi meclis gurubu olarak hükümetin 2021 bütçesine HAYIR oyu kullandıklarını beyan etti.

 

 

 

 

LMLM