Avrupa
Giriş Tarihi : 10-12-2020 12:59   Güncelleme : 10-12-2020 13:35

Polis 25 yaşındaki genci öldürdü, ülke karıştı!

Polis 25 yaşındaki genci öldürdü, ülke karıştı!

Koronavirüs salgınına karşı geceleri sokağa çıkma yasağı getirilen Arnavutluk'ta, 25 yaşındaki bir gencin polis marsbahis tarafından öldürülmesinin ardından yüzlerce protestocu içişleri bakanının istifasını talep etti.

Salı gecesi Klodian Raşa adındaki bir genç sokağa çıkma yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle polisin dur ihtarına uymadığı için vurularak öldürüldü.

Arnavutluk İçişleri Bakanı Sander Lleshaj, olayın nasıl meydana geldiğini öğrenmek için soruşturma açıldığını ifade etti. Ancak buna rağmen yüzlerce eylemci, başkent Tiran'da bakanlığını önüne gelerek olaydan sorumlu tuttukları Sander Lleshaj'ın istifasını istedi.

Bazı eylemcilerin bakanlık binasına girmeye çalışmasıyla polis ile protestocular arasında arbede çıktı. Olaylarda bir polis, bir gazeteci ve bir eylemci yaralandı.

Ekim ayının başından beri Covid-19 vakalarının arttığı Arnavutluk'ta geceleri sokağa çıkma, 10 kişiden fazla toplanmaları yasaklama, zorunlu maske gibi birçok önlemler alındı.

Birinci dalgadan çok etkilenmeyen Arnavutluk'ta bugüne kadar en 951 kişi Covid-19'dan hayatını kaybetti, ülkede toplam 45 bin 188 vaka tespit edildi.

LMLM