Dünya
Giriş Tarihi : 16-11-2014 18:19   Güncelleme : 16-11-2014 18:19

Tansiyonu Düşürmek İçin Anlaştılar

Tansiyonu Düşürmek İçin Anlaştılar

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İsrail, Filistin ve Ürdün'ün, "Harem-i Şerif'te tansiyonu düşürmede gerekli adımları atmak için anlaştıklarını" açıkladı.

 

Kerry, Ürdünlü mevkidaşı Nasır Cude ile düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, İsrail ile Ürdün'ün, Müslümanlar ve Yahudiler için kutsal olan Mescid-i Aksa ve çevresinde tansiyonun düşürülmesi ve buradaki Ürdün'ün statüsünün korunması hususunda hemfikir olduklarını belirtti.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun, İsrail'in statükoyu koruyacağını teyid ettiğini akataran Kerry, Filstin-İsrail barış görüşmeleri üzerine "Şu an iki tarafın bir araya gelmesi için doğru zaman değil" ifadesini kullandı.

Ülkesinin bölgedeki terörle mücadele çabalarına da değinen Kerry, uluslararası koalisyonun, terör örgütü IŞİD'in kaynaklarını kurutmaya ve bölgedeki kontrol alanını daraltmaya çalıştığını ifade etti. 

 

Kerry, "Ancak IŞİD'le olan savaşımız bazılarının düşündüğü gibi kısa süreli olmayacak" ifadesini kullandı. 

Ürdün Dışişleri Bakanı Cude de "İsrail'in, Ürdün'ün Kudüs'teki dini mabetler üzerindeki himaye rolüne saygı duyacağını taahhüt ettiğini" söyledi.

 Cude ayrıca Kerry ve Netanyahu'nun, Ürdün Kralı ile yaptığı görüşmeye Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin de telekonferansla katıldığını kaydetti.

 

Bu arada Ürdün Kralı Abdullah, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu kabul etti.