Dünya
Giriş Tarihi : 16-11-2014 18:16   Güncelleme : 16-11-2014 18:16

Putin'den Amerikaya Eleştiri

Putin'den Amerikaya Eleştiri

Putin, Ukrayna krizi nedeniyle uygulanan yaptırımların Washington’un kendi hazırladığı ticaret anlaşmalarına da zarar verdiğini söyledi.

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin Ukrayna krizinde aldığı rol nedeniyle maruz kaldığı yaptırımlar nedeniyle ABD’yi eleştirdi. Putin, Rus haber ajansı TASS’a verdiği röportajda, Washington ve Avrupa Birliği’nin Rusya’ya uyguladığı yaptırımların küresel ekonomi için de zararlı olduğunu vurguladı.

Yurt dışı hesaplarının dondurulması, vize yasağı, Rus firmalarına Batılı pazarlara giriş yasağı gibi yaptırımların uluslararası hukuka da aykırı olduğunu kaydeden Putin, bu tür yaptırımları uygulama yetkisinin sadece Birleşmiş Milletler’de bulunduğunu belirtti.

 

'Rezervlerimiz Yeterli'

Putin, ABD’nin yaptırımlarla, mimarı olduğu uluslararası ticaret anlaşmalarına da zarar verdiğini söyledi. Rusya lideri, yaptırımların petrol fiyatlarını düşürdüğünü kabul ederken, “Petrol rezervlerimiz sosyal sorumluluklarımızı yerine getirmemize yetecek kadar büyük” diye konuştu.

 

Meksika Körfezi’nde Devriye

 

Rusya Savunma Bakanlığı, uzun menzilli bombardıman uçaklarının KuzeyAmerika karasularında devriyeye çıkacağını açıkladı. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoyigu, ülkesinin Atlantik Okyanusu’nun batısında, PasifikOkyanusu’nun doğusunda, Kuzey Kutbu’nda, Karayip Denizi’nde ve Meksika Körfezi’nde askeri varlığını güvence altına almak istediğini söyledi. Pentagon ise, Rusya’nın açıkladığı uçuşların uluslararası hava sahasını kapsayan rutin eğitim görevleri olduğunu duyurdu.

AdminAdmin