Avrupa
Giriş Tarihi : 15-11-2014 12:23   Güncelleme : 15-11-2014 12:23

Avrupa'da En Çok Konulan 10 İsimden Biri 'MUHAMMED'

Avrupa'da En Çok Konulan 10 İsimden Biri 'MUHAMMED'

Yapılan araştırmalar Avrupa’da 'Muhammed' adının yeni doğan çocuklara en çok konulan 10 isimden biri olduğunu ortaya koyuyor.

 

Alman Focus dergisi, Rotterdam’dan Londra’ya oradan Almanya’nın çeşitli kentlerine, Avrupa’da yeni doğan çocuklara en çok konulan isimlerden birinin Muhammed olduğunu kaydetti. Farklı yazılım versiyonlarıyla Muhammed adının Avrupa’da çocuklara en çok konulan ilk 10 isimden biri olduğunu bildiren Focus online, Almanya’da ise 2009 yılında 97. sırada olan Muhammed adının 2013 yılında 76. sıraya yükseldiğini bildirdi.

Avrupalıların çocuklarına koyduğu isimler konusundaki eğilimlere mercek tutan Focus online, en çok sevilen 10 ismi sıraladı. 80’li yıllarda okul sınıflarında en çok Tanja, ikinci sırada Nicoles adı taşıyan çocukların oturduğunu hatırlatan Focus online, bugün ise aralarında Muhammed’in de olduğu Bens, Leons, Pepe, Oskar gibi isimlerin revaçta olduğunun altını çizdi. En çok sevilen 10 ismi sıralayan Alman dergisi, birinci sırada Pepe, ikinci sırada ise Muhammed’i andı.

Focus online, "İsim araştırmacısı Knud Bielefeld, en çok sevilen isimlerle ilgili Beliebte Vornamen.de internet sayfasında 2013 yılında Pepe adını en büyük sürpriz olarak sayıyor. Almanya’nın Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde bu erkek ismi en çok konulan 10 isim arasına girmeyi başarmış. Pepe ayrıca, Almanca’daki Josef’in (Yusuf), İspanyolca’daki Jose’nin “küçük, sevimli Jose” anlamına gelen versiyonu olarak biliniyor.

İkinci sırada Muhammed adını anan dergi, Muhammed adının uzun süredir Avrupa’da ilk10 isim arasında olduğunu hatırlattı. Dergi ilk 10 isim arasındaki diğer isimleri ise Oskar, Henri/Henry, Theo, Maila/Mayla, Mads/Mats, Mathilda/Matilda, Milan, Matteo şeklinde sıradı.