Avrupa
Giriş Tarihi : 03-11-2020 02:01   Güncelleme : 03-11-2020 02:01

Avusturya'da terör eylemi olarak değerlendirilen saldırıda 2 kişi öldü

Avusturya'da terör eylemi olarak değerlendirilen saldırıda 2 kişi öldü

Avusturya'nın başkenti Viyana'da kimliği henüz belirlenemeyen kişiler ile polis arasında çıkan silahlı çatışmada 2 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı.

Şehir merkezindeki operasyonun sürdüğünü söyleyen Avusturya polisi, şüpheli bir kişinin vurularak öldürüldüğünü, aralarında bir polis memurunun da olduğu çok sayıda kişinin yaralandığını açıkladı.

AFP haber ajansı ölü sayısının 2'ye yükseldiğini yazdı. The Guardian gazetesine göre İçişleri Bakanlık Sözcüsü Harald Soro, hayatını kaybeden ikinci kişinin sivil olduğunu açıkladı. Yerel basında çıkan haberlere göre 7'si ağır, en az 15 kişi hastanelerde tedavi altına alındı.

Saldırı ile ilgili şu ana kadar bilinenler:

  • Uzun namlulu silah taşıyan saldırganlar 6 noktada polisle çatışmaya girdi
  • Bir saldırgan ölü ele geçirildi
  • 2 ölü, çok sayıda yaralı
  • Saldırı 'terör eylemi' olarak değerlendiriliyor

"Açık bir terör saldırısı altındayız"

İçişleri Bakanı Karl Nehammer, eylemin 'terör saldırısı' olarak değerlendirildiğini aktarırken, olayda birden fazla failin olduğu üzerinde duruluyor. Nehammer, "Şu an açık bir terör saldırısı altındayız." ifadesini kullandı.

Güvenlil yetkilileri, şehrin merkezindeki bir sinagogun yakınlarında meydana gelen olayda, altı noktadan ateş açıldığını belirtti.

Yetkililer, insanları tüm açık alanlardan ve toplu taşıma araçlarından uzak durmaya çağırdı. Polis ayrıca sosyal medyada yaptığı son paylaşımda, "Acil servis çalışanlarının ve sivillerin güvenliği için Sosyal medyada video ve fotoğraf YAYINLAMAYIN" dedi. Güzergahı şehir merkezinden geçen toplu ulaşım araçları durduruldu.

Öte yandan Viyana'daki Yahudi cemaati başkanı Oskar Deutsch, çatışmanın şehrin ana sinagogunun bulunduğu sokakta gerçekleştiğini, ancak ibadethanenin hedef alınıp alınmadığının net olmadığını söyledi.

Deutsch, sinagogun çatışmanın yaşandığı sırada kapalı olduğunu da belirtti.

Avrupa Birliği'nden kınama

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, olayla ilgili Twitter'dan yayınladığı mesajda, "Avrupa, yaşam ve değerlerimizi ihlal eden bu korkakça eylemi şiddetle kınıyor." ifadelerini kullandı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen ise, "Viyana'da meydana gelen acımasız saldırı karşısında şoke oldum. Avrupa Avustruya ile tam dayanışma içindedir. Biz terör ve nefretten çok daha güçlüyüz" diye yazdı.

Olayın ardından komşu ülke Çekya, sınır kontrollerini tekrar devreye soktu.

Saldırının yaşandığı bölgedeki sinagog, 1981'de silahlı iki kişinin hedefi olmuş, iki kişinin hayatını kaybettiği saldırıda 18 kişi de yaralanmıştı.

A DEDEA DEDE