Bilim-Teknoloji
Giriş Tarihi : 22-10-2020 10:42   Güncelleme : 22-10-2020 10:42

Çalışanlar işini robotlara kaptırma riskiyle karşı karşıya

Çalışanlar işini robotlara kaptırma riskiyle karşı karşıya

İnsan aklıyla yarışan yapay zeka hayatımızın her noktasında hakimiyet kurma yolunda hızla ilerliyor. Bugün insan gücü gerektiren birçok iş alanında robotlar veya ileri teknoloji ürünleri, insanları saf dışı bırakmış durumda.

Yapılan araştırmalara göre küresel çapta iş kaybının neredeyse dörtte biri otomasyon ve robot teknolojilerinden kaynaklanıyor. Bloomberg Economics'in hazırladığı bir rapora göre 800 milyon kişi ekmek kapısını robotlara kaptırma ve mesleklerinin ölmesi riskiyle karşı karşıya.

Ziad Daoud ve Scott Johnson imzalı araştırma raporunda, Körfez ülkeleri ile Çekya, Slovakya ve Japonya otomasyona en fazla maruz kalan ülkeler olarak sıralandı. Bu sava gerekçe olarak da, bu ülkelerdeki istihdamın büyük çoğunluğunun robotlarla yapılabilecek basit işlere ayrılması gösterildi.

Otomasyon sadece insan gücü isteyen iş alanlarını daraltmakla kalmayıp, gelir düzeyindeki eşitsizliğin de artmasına neden oluyor. Uzmanlara göre, yapay zekanın orta gelir seviyesindeki işler için kullanılması düşük ile yüksek gelir arasında uçurumu ortaya çıkarıyor.

Yaşlı nüfus oranının arttığı ülkelerde robotların yaygın olarak kullanılması ise ekonominin ayakta kalması anlamına geldiğinden olumlu etki olarak görülüyor.

LMLM