Yunanistan
Giriş Tarihi : 15-09-2020 10:36   Güncelleme : 15-09-2020 10:36

Girit Adası açıklarında tekne battı, 56 kişi kurtarıldı, 3 göçmen öldü

Girit Adası açıklarında tekne battı, 56 kişi kurtarıldı, 3 göçmen öldü

Girit Adası açıklarında sığınmacılara ait bir teknenin battığı ve şimdiye kadar en az üç göçmenin hayatını kaybettiği, 56'sının ise kurtarıldığı belirtildi.

Yetkililer adanın güney kısmında meydana gelen kazayla ilgili iki arama kurtarma gemisiyle bir askeri helikopterin görev yaptığını, ancak sert esen rüzgarın çalışmaları olumsuz etkilediğini bildirdi. Çalışmalara daha sonra Yunan donanmasına ait bazı botların da katıldığı kaydedildi.

Yetkililer göçmenleri taşıyan tekneden bir kişinin kendilerini cep telefonuyla aradığını ve durumu bu şekilde haber aldıklarını bildirdi. Kurtarılan göçmenlerin karadan yaklaşık 20 kilometre açıkta olduğu kaydedildi. Batan teknede kaç göçmen olduğu ve kaçının kurtarıldığı tam olarak bilinmiyor. Hayatını kaybeden göçmenlerin iki kadın bir de çocuk olduğu belirtilirken AP haber ajansı söz konusu teknede toplamda 16 göçmen olduğunu yazdı.

İran ve Irak uyruklu olduğu belirlenen göçmenler daha sonra Hanya şehrine sevk edilerek 14 gün karantina altına alındı.

Eylül ayı başlarında Yunan sahil güvenlik ekipleri tarafından benzer bir bölgede ülkeye yasa dışı yollardan giriş yaptığı belirlenen yaklaşık 60 düzensiz göçmen yakalanmıştı.

LMLM