Yunanistan
Giriş Tarihi : 10-09-2020 09:51   Güncelleme : 10-09-2020 09:51

Midilli yangını: Moria mülteci kampının yanmasıyla 13.000'e yakın göçmenin artık sığınacak yeri yok

Midilli yangını: Moria mülteci kampının yanmasıyla 13.000'e yakın göçmenin artık sığınacak yeri yok

Midilli Adası'ndaki Yunanistan'ın en büyük mülteci kampı Moria, Salı'yı Çarşamba'ya bağlayan gece bilinmeyen bir nedenle çıkan yangın sonucu kül oldu.

Binlerce göçmen, koronavirüs vakalarının ortaya çıkması nedeniyle karantina altında olan Moria kampındaki alevlerden kaçmak zorunda kaldı.

İlk belirlemelere göre yaklaşık 13,000 göçmenin artık sığınacak yeri yok.

Yangın nedeniyle hayatını kaybeden ya da yaralanan olmadı, ancak dumandan etkilenenlerin olduğu belirtiliyor.

Binlerce mülteci kampın yanarak kül olmasıyla kalacak bir yeri olmadığı için Midilli Adası'na dağılmak zorunda kaldı.
Yetkililer ise mülteciler arasında koronavirüs vakaları olduğu için hastalığın adaya yayılmasından endişe ediyor.

640 çocuk ve ailesi Avrupa'ya gönderildi
Kapasitesinden daha fazla kişi barındıran kampta çıkan yangın sonucu acil durum ilan edilirken Midilli'ye polisler sevk edildi.

Göçmenlik Bakanı Yardımcısı George Koumoutsakos, 3 bin göçmen için geçici olarak çadır tahsis edildiğini belirtti; geri kalan göçmenler için ise hükümet barınma yeri sağlamakta güçlük çekiyor.

13 bin mültecinin kaldığı kampta 35 kişide koronavirüs tespit edilmişti.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen, üst düzey bir yetkiliyi Yunanistan'a göndererek AB'nin göçmenlere yardım etmek için elinden geleni yapacağını söyledi.

Almanya da diğer ülkeleri göçmenlere yardım etmeye çağırdı; ancak şimdiye kadar 640 çocuk, genç ve hasta çocukların aileleri Belçika, Fransa, Lüksemburg, Almanya, İrlanda, Portekiz ve Finlandiya'ya gönderildi.

'Tamamen harap oldu'
Yangına 25 itfaiyeci ve 10 iftaiye aracıyla müdahale edildi. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, olayla ilgili acil toplantı düzenleme kararı aldı.

Midilli Adası Vali Yardımcısı Aris Hatzikomninos, kampın "tamamen harap olduğunu" açıkladı.

Bir hükümet sözcüsü devlet televizyonu ERT'ye, kundakçılık iddialarının araştırıldığını açıkladı.

'Stand by Me Lesvos' isimli göçmen destek grubu, bazı ada sakinlerinin göçmenlere saldırdığı ve yakınlardaki köye doğru ilerlemelerini durdurmaya çalıştıklarına dair haberler aldıklarını açıkladı.

Hükümet adada 4 günlük olağanüstü hal ilan etti.

Moria'da ne oldu?
İtfaiye yetkilileri, yangının gece yarısından hemen sonra başladığı kaydetti. Televizyondan yayınlanan görüntüler sabah saatlerinde az sayıda konteyner ve çadırın ayakta kaldığını ve bazı göçmenlerin geride kalan yığınların arasından eşyalarını bulmaya çalıştıklarını gösterdi.

BBC'ye konuşan ada sakini Thanasis Voulgarakis, kampın neredeyse tamamının yandığını anlattı:

"Havanın ağarmasıyla birlikte birkaç çadırın ayakta kaldığını görebiliyorum ancak kampın geri kalanı uzaktan görebildiğim kadarıyla tamamen yanmış."

Kamp karantinaya alınmıştı
Kamp, geçen hafta bir göçmenin Covid-19 hastalığına yakalanmasının ardından karantinaya alınmıştı. Son bilgilere göre kampta 35 koronavirüs vakası vardı.

Yunan haber ajansı ANA, yangının yaklaşık 35 göçmenin aileleriyle birlikte karantinaya alınmayı reddetmelerinin ardından çıktığını bildirdi ancak bu iddia henüz doğrulanmış değil.

13 bin göçmenin kaldığı Moria, kapasitesinin dört katı göçmen barındırıyordu.

Sınır Tanımayan Doktorlar örgütünün Midilli proje koordinatörü Marco Sandrone BBC'ye, göçmenlerin kampta yıllardır "insanlık dışı koşullarda" tutulduklarını söyleyerek, "Saatli bomba sonunda patladı" dedi.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas, AB'nin Yunanistan'ı desteklemeye hazır olduğunu söyledi.

InfoMigrants'a göre, kampta kalanların yüzde 70'ini Afgan göçmenler oluşturuyor.

LMLM