Sağlık
Giriş Tarihi : 03-09-2020 12:20   Güncelleme : 03-09-2020 12:20

Yeni umut: Araştırma: Steroid ilaçları Covid-19'dan ölüm riskini azaltıyor

Yeni umut: Araştırma: Steroid ilaçları Covid-19'dan ölüm riskini azaltıyor

Steroid içeren ve ucuza mal edilebilen ilaçlar Covid-19 hastaları için umut oldu. Çarşamba günü tıp dergisi JAMA'da yayınlanan bir araştırmaya göre salgına çok ağır şekilde yakalanan ve ölüm riski yüksek vakaların tedavisinde steroid içeren eden üç ilacın etkili olduğu açıklandı.

İlaçların ağır Covid-19 hastalarındaki ölüm oranını üçte bir oranında azalttığı belirtilen çalışmanın yayınlanmasının ardından Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) de açıklamada bulunarak ilaçların dünya genelinde kullanılmasını önerdi. Fakat örgüt ilaçların hastalığı hafif geçirenler tarafından alınmaması uyarısında bulundu.

"Covid-19'a karşı savaşta önemli bir adım"

Bin 700 hastanın katıldığı araştırmada steroid ihtiva eden üç farklı ilaç üzerindeki yedi klinik çalışmanın analizi yapıldı. JAMA dergisi araştırmayı Covid-19'a yakalananların tedavisinde "önemli bir adım" olarak nitelendirdi.

Deksametazon, hidrokortizon ve metilprednizolon bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için doktorların başvurduğu başlıca steroidler arasında bulunuyor. Covid-19'dan ölümlerin çoğunluğuna virüs değil, bağışıklık sisteminin enfeksiyona verdiği aşırı tepki neden oluyor. Bu tepkime sırasında oluşan kabarmalar, ateş ve ağrılara karşı da bu steroidlerin iyi geldiği belirtiliyor.

Araştırmanın odaklandığı üç ilaçtan deksametazon içeren çeşidinin ise en başarılı sonuçlara ulaştığı, bin 282 hasta üzerinde yapılan testlerde ilacın vakalardaki ölüm oranını yüzde 36 düşürdüğü gözlemlendi.

Geçen haziranda Oxford Üniversitesi deksametazonun çok ağır vakaların ölüm oranını düşürdüğünü ortaya çıkarmıştı. uzmanlar ucuza mal edilebilen diğer steroid çeşitlerinin de aynı sonuca ulaşması hedefiyle çalışmalar başlatmıştı.

LMLM