Yunanistan
Giriş Tarihi : 01-09-2020 12:57   Güncelleme : 01-09-2020 12:57

Yunanistan'dan Meis Adası açıklaması: Nöbet değişimiydi

Yunanistan'dan Meis Adası açıklaması: Nöbet değişimiydi

Türkiye, Atina'nın Meis Adası'nı silahlandırma girişiminde bulunduğunu ileri sürerken Yunanistan Savunma Bakanlığı, adanın silahlandırılmadığını, sadece muhafız gücünün nöbet değişiminin yapıldığını açıkladı.

Dün AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Yunanistan'ın Meis Adası'nı silahlandırma girişimi yeni bir korsanlık örneğidir" diyerek uyarıda bulunmuştu.

Fakat Yunan makamlarından yapılan açıklamada, "Bu nöbet değişimi Rodos adası üzerinden yapılan alışılagelmiş bir durumdur. Nöbet değişimi Rodos ile Meis arasında yapılan gemi seferleriyle gerçekleştirilmektedir" ifadeleri kullanıldı.

Fakat Yunanistan Savunma Bakanlığı daha önce yaptı bir açıklamada da, Birleşmiş Milletler Antlaşması'nın 51. maddesine gönderme yaparak, "Tehdit altında bulunan bir ülkenin, gerek kara kıtasını gerekse adalarını koruma hakkı olduğunu" ileri sürmüştü.

Fransız haber ajansında (AFP) yayımlanan iki fotoğraftan birinde, bir grup Yunan askeri normal sefer yapan feribotlardan çıkarken görülüyordu.

Meis Adası, 1947'den beri silahsızlandırılmış statüde

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, hafta sonu konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Meis Adası'nın 1947 Paris Barış Anlaşması ile silahsızlandırılmış statüde olduğunu hatırlatmıştı.

 

Aksoy, basında yer alan haberler doğruysa bunun 'Yunanistan'ın hukuk tanımazlığının ve Doğu Akdeniz'deki gerçek niyetinin yeni bir göstergesi olduğunu' vurgulamıştı.

LMLM