Yunanistan
Giriş Tarihi : 27-08-2020 10:51   Güncelleme : 27-08-2020 10:51

Trump, Erdoğan Ve Miçotakis İle Doğu Akdeniz’i Görüştü

Trump, Erdoğan Ve Miçotakis İle Doğu Akdeniz’i Görüştü

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump Başbakan Kiryakos Miçotakis ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda görüştü.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmede, ikili meselelerin yanı sıra Doğu Akdeniz başta olmak üzere bölgesel gelişmeler ele alındı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Doğu Akdeniz’de istikrarsızlığı yaratan tarafın Türkiye olmadığını hatırlatarak, Türkiye’nin, gerginliğin azaltılmasından ve diyalogdan yana olduğunu attığı somut adımlarla kanıtladığını vurguladı.

Donald Trump, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile de yaptığı telefon görüşmesinde, Doğu Akdeniz’de, Türkiye ve Yunanistan arasında diyalog çağrısı yaptı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, görüşmede Trump’ın NATO müttefikleri Türkiye ve Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’de artan tansiyondan dolayı endişeli olduğunu bildirdiği belirtildi.

Açıklamada, “Trump, Yunanistan ve Türkiye’nin, farklılıkların tek çözüm yolu olan diyaloğa bağlı kalması gerektiğini bir kez daha vurguladı” ifadesini kullanıldı.

 

KAYNAK: BRT

LMLM