Sağlık
Giriş Tarihi : 25-08-2020 12:26   Güncelleme : 25-08-2020 12:36

WHO: 9 koronavirüs aşısı adayımız var; 172 ülke sürece dahil oldu

WHO: 9 koronavirüs aşısı adayımız var; 172 ülke sürece dahil oldu

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından dün yapılan açıklamada, yaklaşık 172 ülkenin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastalığına karşı geliştirilen aşılara adil bir erişim fırsatı sunmak için tasarlanan COVAX kuruluşu ile işbirliği yaptığı ancak daha fazla finansmana ihtiyaç duyulduğu ve ülkelerin artık bağlayıcı taahhütlerde bulunması gerektiği ifade edildi.

Reuters haber ajansına göre WHO yetkilileri, Kovid-19 için çok uluslu COVAX aşı çalışmalarının bir parçası olmak isteyen ülkelerin, bu çalışmalarla ilgilenip ilgilenmediklerini haber vermek için 31 Ağustos’a kadar zamanları olduğunu, 18 Eylül’e kadar katılma isteklerini teyit etmeleri ve vadesi gelen ilk ödemelerini 9 Ekim’e kadar yapmaları gerektiğini belirtti.

WHO Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, COVAX kuruluşunun Kovid-19 salgınını bitirmede önemli bir rol oynadığını söyledi. Buna ek olarak Ghebreyesus riskleri sadece aşı geliştiren ve satın alan ülkeler arasında bölmekle kalmayacağını, aynı zamanda fiyatların “mümkün olduğunca düşük” tutulmasını sağlayacağını da sözlerine ekledi. Ghebreyesus düzenlenen basın toplantısında sözlerine şöyle devam etti:

“Aşıyı milliyetçilik ile doldurmak sadece virüse yardımcı olur. COVAX kuruluşunun başarıya ulaşması sadece kuruluşa katılan ülkelere değil, aynı zamanda büyük finansman açıklarının kapatılmasına da bağlı.

COVAX, Küresel Aşı İttifakı (GAVI), WHO ve Salgın Hazırlık İnovasyonları Koalisyonu (CEPI) tarafından ortaklaşa yönetiliyor ve Kovid-19’a karşı aşıların geliştirilip kullanım izni verilmesinin ardından küresel düzeyde adil bir erişimin sağlanmasını hedefliyor.

Girişim kapsamında Kovid-19’a karşı WHO’nun elinde dokuz potansiyel aşı bulunuyor. Girişim, aşıların tedarik edilmesini sağlamayı ve 2021 yılının sonuna kadar imza sahibi ülkelere iki milyar doz ulaştırmayı hedefliyor.

LMLM