Sağlık
Giriş Tarihi : 22-08-2020 12:04   Güncelleme : 22-08-2020 12:04

DSÖ: Covid-19 salgınını iki yıldan daha kısa bir sürede bitirmeyi umuyoruz

DSÖ: Covid-19 salgınını iki yıldan daha kısa bir sürede bitirmeyi umuyoruz

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, koronavirüse atıfla "Bu salgını (Covid-19) iki yıldan daha kısa bir sürede bitirmeyi umuyoruz." dedi.

Cenevre'de basın toplantısı düzenleyen ve Covid-19 vaka sayısının dünya genelinde 22 milyonu, can kaybının da 780 bini geçtiği bilgisini paylaşarak konuşmasına başlayan Ghebreyesus, koruyucu önlemlerin önemini anlattı.

Koruyucu ekipmanlarla ilgili dünya genelinde yaşanan yolsuzluklara değinen DSÖ Genel Direktörü, bu durumu, "cinayet eksenli yolsuzluk" olarak tanımladı.

Salgında sadece vaka ve ölüm sayısının önemli olmadığını anlatan Ghebreyesus, ayrıca hastaneye yatış ve yoğun bakım hastalarının sayısında artış olduğunu, bunun sağlık sistemleri üzerinde büyük bir baskı oluşturduğunu ve diğer sağlık hizmetlerinin aksadığına dikkati çekti.

Bu arada Batı Avrupa ülkelerinde özellikle son haftalarda salgın yeniden yükselişe geçti. Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya'da günde binlerle ifade edilen artışların ardından ikinci dalga endişeleri artmış durumda.

Ghebreyesus, isim vermeden Batı Avrupa'ya dikkati çekti ve dünyada birkaç ülkede çok az veya hiç iletimin olmadığı uzun bir dönemden sonra salgının yeniden yükselişe geçmesine işaret etti. Yetkili, ülkelerin toplu vakaları hızlı bir şekilde belirleyip önlem almasının hayati öneme sahip olduğunun altını çizdi.

Ayrıca DSÖ lideri, 12 yaşın üzerindeki çocukların da yetişkinlerle aynı maske kurallarına uymaları gerektiğini hatırlattı.

LMLM