Batı Trakya
Giriş Tarihi : 18-08-2020 21:42   Güncelleme : 18-08-2020 21:42

İlhan Ahmet: Yunanistan’a giriş yapmak isteyen eşi TC vatandaşı olan Yunan vatandaşlarının dikkatine;

İlhan Ahmet: Yunanistan’a giriş yapmak isteyen eşi TC vatandaşı olan Yunan vatandaşlarının dikkatine;

Rodop Milletvekili İlhan Akmet tarafaından yapılan bilgilendirme:

"ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Türkiye’den Yunanistan’a giriş yapmak isteyen eşi TC vatandaşı olan Yunan vatandaşlarının dikkatine;

11-8-2020 tarihinde Kamu Düzeni Bakanı, Sağlık Bakanı ve İçiişleri Bakanı tarafından ortak imzalanan ve Resmî Gazetesi’nin 3363 sayılı nüshasında yayımlanan ve hala yürürlükte olan kararnamenin 1. maddesinin 2. fıkrasında açıkça yer alan, ‘Yunan vatandaşlarının evli oldukları TC vatandaşı eşlerinin ve reşit olmayan çoçuklarının da Yunanistan’a giriş yapabilecek istisnai kişiler kapsamına alındığı’ hükmünün, Kipi gümrük kapısından giriş yapmak isteyenlere hukuka aykırı olarak uygulanmadığı tespit edilmektedir.

Yunan vatandaşlarının TC vatandaşı olan eşlerinin ve reşit olmayan çocuklarının Yunanistan’a girişlerine hukuka aykırı olarak engel konulduğu ve hala yürürlükte ve geçerli olan kanuna karşı gümrük kapısından geri döndürüldükleri kaydedilmektedir.

Haftabaşı resmî yollardan ilgili bakanlıklarla temasa geçip, yürürlükte olan kanununa rağmen söz konusu hükmün hangi gerekçe ile gümrük kapısında uygulanmadığını sorgulayıp, konunun kamuoyu nezdinde açıklığa kavuşmasını talep edeceğim.

Şüphesiz ki, mevcut yasal mevzuatın uygulanmaması ve kişilerin seyahat özgürlüğüne engel getirilmesi bir hukuk devletinde kabul edilebilir değildir.

Bu süreçte, uygulamanın ilk gününde mağdur edilen vatandaşlarımızın ve ailelerinin üzüntülerini yakından paylaştığımı ve kırgınlıklarını anlayışla karşıladığımı ifade etmek istiyorum. Bugün itibarıyla daha fazla kişinin mağdur olmaması için, seyahat planlaması yapan vatandaşlarımızdan yarın resmî makamlardan yapılacak nihai açıklamaya kadar sabır göstererek beklemelerini tavsiye ediyorum.

Vatandaşlarımıza her zaman doğru bilgi verme ve işlerini hukuk çerçevesinde kolaylaştırma gayretinde olan milletvekiliniz olarak, bugüne kadar talepleriniz doğrultusunda yaptığım tüm girişimlerde olduğu gibi bu konunun da takipçisi olacağım.

Hukukun verdiği hakkı duyurmak ve halkımızın faydasına olan doğru bilgiyi kamuoyu ile paylaşmak nasıl ki bizim görevimiz ise, tespit edilen hukuka aykırı keyfi uygulamaların takibini yapabilme iradesi göstermek ve bizzat hukukun gereğinin uygulanmasını sağlamak hukuk devletinde olması gerektiği gibi hükümetin ve icra organlarının görevidir.

Στις 11-8-2020 δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ η Κοινή Υπουργική
Απόφαση του υπουργού Προστασίας του Πολίτη, του υπουργού Εσωτερικών και του υπουργού Υγείας με αριθμό φύλλου 3363. Σύμφωνα με το άρθρο 1 παρ 2 της ως άνω ΚΥΑ αναφέρονται τα εξής:
2. "Η απαγόρευση της παρ. 1 της παρούσας δεν ισχύει για τους υπηκόους κρατών-μελών της
Ευρωπαϊκής Ένωσης (ΕΕ) και της Συμφωνίας Σένγκεν, συμπεριλαμβανομένων των συζύγων τους ή
των προσώπων με τα οποία αυτοί έχουν συνάψει σύμφωνο συμβίωσης, καθώς και των ανηλίκων
τέκνων τους".
Παρά το γράμμα του νόμου που βρίσκεται εν ισχύ και δεν έχει καταργηθεί ούτε τροποποιήθηκε με άλλη ΚΥΑ από τους ως άνω υπογράφοντες υπουργούς, παρατηρούμε σύμφωνα με αναφορές συμπολιτών μας, την μη εφαρμογή της, με αποτέλεσμα να ταλαιπωρούνται Έλληνες συμπολίτες μας που ταξιδεύουν με τους (τις)
συζύγους τους.
Για την ορθή ενημέρωση και εφαρμογή του νόμου και μέχρι να έρθω σε επαφή με τα αρμόδια υπουργεία που αργούν λόγω του τριημέρου, ενημερώνω για το γεγονός αυτό τους συμπολίτες μου προκειμένου να μην ταλαιπωρούνται αδίκως.
Η τήρηση των νόμων και η σωστή εφαρμογή του νομοθετικού πλαισίου σε ένα ευνομούμενο Κράτος Δίκαιου είναι σαφώς μέσα στις κοινοβουλευτικές μου αρμοδιότητες τις οποίες και θα ασκήσω απαρέγκλιτα. Καλώ, δε, δημοσίως από εδώ σήμερα κάθε αρμόδιο να συμμορφωθεί με το γράμμα του νόμου και να αντιμετωπίζονται οι πολίτες που ταξιδεύουν στο εξωτερικό, με ανθρωπιά χωρίς να καταστρατηγούνται ούτε τα υγειονομικά πρωτόκολλα που είναι αποδεκτά από όλους αλλά ούτε και οι υπουργικές αποφάσεις που είναι εύληπτες, ξεκάθαρες και δεν αφήνουν κανένα περιθώριο παρερμηνείας τους."

LMLM